Що таке критичне мислення і як його застосовувати?

Ми з вами живемо у неймовірний час: у нас є можливість чути тисячі щоденних думок і позицій, дізнаватись про сотні наукових теорій, спостерігати за десятками політичних курсів і стратегій. Інформаційний голод можна втамувати в один клік. З такими перевагами ми мали б з упевненістю торувати свій шлях в інформаційному просторі, відкидаючи те, що не відповідає нашим потребам і цінностям. Але часто ми тонемо, намагаючись розібратись у величезній кількості даних. Ще частіше  – навіть не помічаємо цього. Аби дати собі раду з усіма доступними знаннями, потрібно думати ефективно і з користю для себе. Як? Все просто – постійно розвивати і вдосконалювати навички критичного мислення.

Кожного дня кожен з нас приймає безліч рішень: від того, що з’їсти на сніданок і до вибору професійного шляху. Більшість з цих виборів ми робимо автоматично і так економимо власні сили. Деякі з таких рішень ми вже приймали раніше, інші просто є не настільки важливими, щоб витрачати час на обдумування. Без такого механізму «автопілоту» нам не обійтись – ми повинні зберігати енергію для менш відомих і більш складних ситуацій.Та що, якщо наш режим «автопілоту» не вимикається і тоді, коли справді варто тверезо оцінити події? Якщо замість усвідомленого рішення ми діємо за інерцією, тим самим обираючи далеко не найкращий шлях? Піддаємось маніпуляціям, діємо всупереч власним цінностям, обираємо не те, що нам справді потрібно. Так стається частіше, ніж нам би того хотілось. Ми не можемо приймати тільки правильні рішення і ніколи не помилятись, але що нам точно під силу, так це вирішувати будь-яку ситуацію з максимальною користю для себе.

Що таке критичне мислення і як його застосовувати?

Суть критичного мислення часто зводять саме до прийняття рішень: ми вирішуємо, в що і кому вірити, яку позицію прийняти, погоджуватись з певною інформацією чи ні і т.і. Все, що ми робимо  – це результат рішення, обдуманого або неусвідомленого. Справді, процес критичного осмислення впливає на наш вибір, проте він починається задовго до прийняття рішень. Критичне мислення забезпечує нас якнайякіснішою інформацію, якнайміцнішими аргументи і якнайприйнятнішими причинами для того, щоб вибрати те чи інше. Це вміння визначати, яких знань нам бракує, що потрібно перевірити на правдивість, а що – зовсім відкинути і, зрештою, обрати найоптимальніший варіант. Таке вміння, як і будь-яке інше, можливо тренувати. Чим частіше ми використовуємо навички критичного мислення, тим краще вони працюють. Найважливіше – робити це постійно.

З чого почати?

  • Критичне мислення дозволяє людині зробити найкращий для неї вибір. Але як знати, який вибір буде найкращим? Для цього потрібно мати добрий контакт з самим собою. Дослідіть свої погляди і принципи, визначте власні цінності, подумайте над тим, чого хочете досягнути у житті. Ніколи не припиняйте пізнавати себе.
  • Позбудьтесь упереджень – це чи не найбільший ворог критичного мислення. Дати оцінку кому-небудь чи чому-небудь без належних на те підстав означає забрати в себе можливість дізнатись правду. Якщо відчуваєте, що маєте упередження, спробуйте проаналізувати, що справді вам відомо, а що – тільки безпідставні домисли.
  • Навчіться перевіряти інформацію. Для того, аби відрізнити достовірну інформацію від недостовірної слід, перш за все, дізнатись, звідки ця інформація взялась. Хто це сказав, чи є це джерело компетентне (напр., чи є у фахівця відповідна освіта і досвід саме в тій сфері, про яку йдеться), чи немає тут особистого інтересу (чи не зацікавлена людина, яка надає вам інформацію в тому, щоб ви в неї повірили). Перевірте, чи є інформація актуальною зараз, адже розвиток відбувається шаленими темпами і те, що було правдою декілька років тому може вже не мати жодної цінності.
  • Пам’ятайте, що іноді навіть власні очі можуть обманювати. Наше сприйняття світу є складним процесом взаємодії органів чуття і роботи мозку, й іноді результатом цього процесу є зовсім не те, що існує реально. Іншими словами, якщо ви бачите плаття біло-золотистого кольору, а людина поруч – синьо-чорного, то, цілком ймовірно, ви обидвоє маєте рацію.  Саме тому:
  • Завжди залишайтсь відкритими до нового досвіду. Ми вже знаємо дуже багато про себе і світ, та ці знання завжди будуть мізерно малими порівняно з тим, скільки незвіданого є навколо нас. Пам’ятайте, що іноді навіть найнеймовірніші речі можуть виявитись правдою і навпаки – те, в що ми довго вірили, може виявитись безпідставним. Тому час від часу дивіться на світ очима людини, яка ніколи тут не жила. Сприймайте інших так, ніби нічого про них не знаєте. Помічайте те, на що раніше не звертали уваги і збагачуйте свій досвід.

Важливо пам’ятати, що мислити критично не означає завжди бути насторожі, постійно очікувати на маніпуляцію і ніколи не довіряти власному сприйняттю. Це неймовірно цікавий процес власного розвитку, який ніколи не може бути завершеним, але який не перешкоджає вашим взаєминам зі світом. Тому думайте з користю і залишайте місце для спонтанності.

Наталія Сагайдак

 

Коментар

  • Оля says:

    Цікава і пізнавальна стаття! Слушні рекомендації. Дякую.