Чи «вподобайки» в соцмережах впливають на спогади? Як?

Ділення своїм особистим досвідом у соціальних мережах може негативно вплинути на те, як ми ставилося до своїх спогадів, особливо якщо допис не набирає багато лайків (вподобайок), – йдеться у новому дослідженні (D. Beer, B. Jacobsen 2021).

Раніше спогади вважалися чимось особистим та приватним, проте за останні кілька років люди звикли ділитися ними у соціальних мережах. Ці «перепаковані» для соцмереж версії минулих подій впливають не тільки на те, що ми врешті пам’ятаємо, але й на зв’язки, які ми маємо з цими спогадами. Дослідники виявили, що соцмережі можуть змінити почуття людей щодо своїх спогадів.

Мережі, як Facebook та інші, можуть негативно вплинути на те, як люди ставляться до певних спогадів, особливо якщо вони не отримали багато вподобайок, а ще очікування певних суджень про минулі події може також вплинути на те, якими спогадами ми ділимося та як.

З метою розуміння того, як автоматизовані повідомлення про спогади впливають на людей, дослідники взяли за основу детальні інтерв’ю та фокус-групи з приблизно 60 користувачів соцмереж. Учасників запитали про їхній досвід нагадування спогадів, а також запитали, чи вплинула на них кількість вподобань. Очікувано, відповіді були різними: хтось вважав, що цї функції нагадування є некорисними, інші, навпаки, вважали корисним нагадування про досвід, який вони забули. Також у деяких випадках учасники по-різному ставилися до своїх спогадів залежно від кількості вподобань.

Деякі учасники вважали, що «лайки» є судженнями про цінність спогадів. Як приклад, дослідники наводять слова одного з учасників, який зазначив, що хоча спогад є особливим для людини, «ви постійно залежите від інших і того, що вони думають про ваші спогади». З іншого боку, недостатня кількість вподобань може часом погіршити особисту цінність, що надається спогадам. Інший учасник сказав, що якщо він поділиться спогадом і отримає лише три вподобання, то низька кількість «лайків» стане частиною згадки про нього.

Учасники в цілому усвідомлювали про цей ефект, але їм було важко відмежуватись від його впливу.  Хоча вони визнавали, що їхні спогади є особистими і соцмережі не повинні на них впливати, деякі все ж виявили, що вони думають по-різному про подію через реакцію в соцмережах. Як зазначив один із учасників: «Ви виявляєте, що, майже не зважаючи на себе, турбується про кількість вподобань». Звісно, важливим є також «розмах» спогадів: чи вони значні, чи буденні.

Очікування суджень через вподобання також почало формувати спосіб, яким люди хочуть ділитися своїми спогадами з іншими. У цьому дослідженні учасники пояснили, що вони почали активно «захищати» певні спогади від уваги в соцмережах. Наприклад, одна з учасниць сказала, що вони стримуватиметься ділитися певними «заповітними спогадами» на той випадок, якщо кількість отриманих «лайків» змінить її ставлення до цієї події. Дослідники виявили, що люди будуть вибірково обирати чим ділитися і якою мірою.

Навіть щось таке приватне, як спогади, стало звичною частиною нашої взаємодії зі соцмережами, і ці платформи починають змінювати спосіб переживання нашого минулого, зазначають автори. У майбутньому  ця рутинна частина нашого життя може продовжувати формувати те, як ми пам’ятаємо індивідуально та колективно, завершують дослідники.

(с) David Beer, Benjamin Jacobsen «Social Media ‘Likes’ Change the Way We Feel About Our Memories», The Conversation, neurosciencenews.com

Переклала Божик Софія, клінічний психолог, КПТ-інтерн.

Коментар