Плекання вдячності для доброго самопочуття

Вдячність – це подяка за те, що отримує людина: матеріальне чи нематеріальне. З вдячності люди визнають і досвідчують добро, що є в їхньому житті. Подяка допомагає прийняти і відчути зв’язок з іншими людьми, з природою чи вищою силою, тобто з чимось більшим, ніж ми самі.

Доктор Роберт А. Еммонс з Каліфорнійського університету в Девісі та доктор Майкл Е. Маккалло з Університету Маямі, провели велику кількість досліджень на тему вдячності. В одному дослідженні вони попросили всіх учасників писати по кілька речень щотижня, зосереджуючись на певних темах.

Одна група писала про ті речі, події чи моменти, за які вони були вдячні, що сталися протягом тижня. Друга група писала про щоденні роздратування або те, що їх не влаштовувало, а третя – писала про події, які вплинули на них (без акценту на тому, що вони позитивні чи негативні). Через 10 тижнів ті, хто писав про вдячність, були більш оптимістично налаштованими та почувались краще ментально і фізично.

Отже, регулярне практикування вдячності збільшує позитивні емоції та покращує самопочуття, тому спробуйте вплести у свій щоденний режим нагадування собі про те, за що ви відчуваєте вдячність. Ви можете обирати за що бути вдячними довільно, на свій розсуд, а можете скористатися деякими підказками, які ми залишимо для вас.

Ви можете записати по одному чи більше пунктів, за що ви вдячні сьогодні собі, іншим, Богу чи світу. Вам не обов’язково заповнювати всі «комірки», чуйтеся вільно вибрати те, що краще відгукуватиметься вам.

Ви також можете вести цю вправу як щоденник вдячності і щодня писати одну річ, або навіть декілька. Отож спробуйте назвати:

  1. одну хорошу річ, яка трапилася з вами протягом дня;
  2. щось добре, що ви побачили;
  3. щось радісне, що принесло вам усмішку;
  4. одне досягнення, яке ви зробили (це не мусить бути щось велике, а може стосуватися дрібних, незначних, але значимих для вас речей; наприклад, ви вивчили щось, зробили крок для досягнення довготермінової мети чи щось, до чого, можливо, не мали бажання, але це потрібно було зробити);
  5. щось, за що ви відчуваєте вдячність;
  6. щось про сьогоднішній день, що ви хочете запам’ятати;
  7. щось, за що ви відчуваєте гордість або чим пишаєтеся сьогодні (не повірити внутрішньому голосу «критика» також є тим, чим можна пишатися);
  8. щось цікаве, що трапилося з вами;
  9. щось радісне чи добре, що відбувалося з вами або ви стали свідком цього.

Є ще інші способи, як культивувати вдячність на регулярній основі. Якщо немає змоги записати, ви можете дякувати подумки перед сном, на початку кожного дня чи навіть у вільну хвилину. Наприклад, коли стоїте в черзі чи їдете кудись в транспорті. Можна теж вплітати вдячність у молитви чи медитації, а ще написати короткі повідомленні подяки людям, які є важливими для вас.

Вправа: therapistaid.com
Джерело: health.harvard.edu, Giving thanks can make you happier.
Підготувала Божик Софія, психолог, КПТ-інтерн.

Коментар