Зв’язок між травматичним ушкодженням мозку і сном

У ветеранів, які перенесли ЧМТ, недосип був пов’язаний із збільшенням периваскулярних просторів та посиленням симптомів після струсу мозку, – про це йдеться у дослідженні Oregon Health & Science University (the Journal of Neurotrauma).

Дослідники використовували МРТ для оцінки збільшення периваскулярних просторів, які оточують судини мозку. Збільшення цих просторів відбувається в процесі старіння і пов’язане з розвитком деменції. Серед ветеранів, які мали проблеми зі сном, було виявлено збільшення цих просторів та посилення симптомів після струсу.

«Це має величезні наслідки для збройних сил, а також цивільного населення», – сказав провідний автор Juan Piantino, доктор медичних наук, доцент кафедри педіатрії (неврології) в Медичній школі OHSU. «Це дослідження припускає, що сон може зіграти важливу роль у очищенні мозку (in clearing waste from the brain)  після черепно-мозкової травми – і якщо ви не дуже добре спите, ви можете не так ефективно очищати свій мозок».

Лікар-вчений досліджує вплив сну на відновлення після ЧПТ. Нове дослідження отримало користь від методу аналізу МРТ, розробленого співавтором дослідження Daniel Schwartz та доктором наук Erin Boespflug. Методика вимірює зміни в периваскулярних просторах мозку, які є частиною системи очищення відходів у центральній нервовій системі, відомої як глімфатична система (glymphatic system).

Співавтор Jeffrey Iliff, професор психіатрії, поведінкових наук та неврології Університету Вашингтона та дослідник системи охорони здоров’я VA Puget Sound, очолив наукові дослідження глімфатичної системи та її ролі у нейродегенеративних захворюваннях, як хвороба Альцгеймера. Під час сну ця мережа очищає метаболічні білки (metabolic proteins), які в іншому випадку накопичуються в мозку.

«Уявіть, ваш мозок утворює всі ці відходи, і все працює нормально», – сказав Piantino. «Тепер у вас струс мозку. Мозок утворює набагато більше відходів, які йому доводиться видаляти, але система закупорюється». За Piantino, нове дослідження припускає, що розроблена техніка може бути корисною для літніх людей.

«У довгостроковій перспективі ми можемо почати думати про використання цього методу для прогнозування того, хто буде схильний до когнітивних проблем, включаючи деменцію», –  сказав науковець.

Дослідження підкреслює важливість сну для здоров’я мозку: «Поліпшення сну – це звичка, яку можна вдосконалити за допомогою різних методів, включаючи кращу гігієну сну, наприклад, зменшення часу на екрані перед сном», – додає автор.

(с) Link between mild traumatic brain injury, poor sleep, and MRI-visible perivascular spaces in Veterans, 2021, neurosciencenews.com.

Підготувала Божик Софія, клінічний психолог, КПТ-інтерн.

Коментар