Майндфулнес та емоційна пам’ять

За невеликим дослідженням (Ran Wu et. al, 2019), тиждень практик майндфулнесу може дещо покращити нашу емоційну пам’ять і допомогти перемикати увагу із «негативних» емоцій, – резюмує психологиня Грейс Буллок.

Існує чимало наукових підтверджень того, що майндфулнес позитивно впливає на психологічне благополуччя та сприяє адаптаційному психологічному функціонуванню (Shian-Ling Keng et. al, 2011). Звісно, чим довшою та регулярною є практика, тим більше переваг ми зможемо отримати в результаті. Це дослідження показує, що навіть короткотривале практикування майндфулнесу може допомогти під час переживання дискомфортних емоцій тим чином, що завдяки медитацій ми можемо легше перемикати увагу з цих емоцій. Проте короткі практики не можуть дати такого ж ефекту у зміні настрою, як довготривалі. Можливо, ці дані стануть добрим заохоченням до того, щоби перетворити практику на звичку.

У цьому дослідженні брало участь 46 студентів, яким було запропоновано або короткотривалу групу медитацій усвідомленості, або освітню групу щодо регулювання емоції. Навчання 22 студентів базувалося на основних концепціях майндфулнесу та медитації дихання Віпасана. Тренінг передбачав 30-хвилинну лекцію з теорії майндфулнесу, а потім сім днів 15-хвилинних сесій групової аудіомедитації. Студенти мали заплющити очі, розслабитися і зосередитись на диханні. Коли вони помічали, що їхня увага відволікається на думки, вони мали відмітити це, визнати, а потім відпустити, скерувавши фокус уваги до дихання. Група, яка обрала освітню програму з емоційного регулювання, також першого дня мала 30-хвилинну лекцію, яка давала інструкції щодо розпізнавання та регулювання емоцій. Потім цих учасників попросили займатися самостійно протягом 15 хвилин щоденно протягом наступних 7 днів.

До і після тренінгів учасники кожної групи заповнювали анкети щодо симптомів депресії та тривоги, а також виконували декілька завдань для оцінки процесів керування емоціями. Вони були розділені на три категорії: інтенсивність, пам’ять, упередженість уваги (attention bias).  Під час завдання студенти розглядали один за одним 66 позитивних, негативних та нейтральних зображень, а після перегляду кожної картинки їх попросили оцінити силу своїх емоційних реакцій на неї. У завданні на емоційну пам’ять студентам показали деякі вже побачені зображення, а також деякі нові. Під час виконання цього завданням, їм запропонували пригадати, які зображення вони переглядали раніше.

У завданні на упередженість уваги, учасникам неодноразово показували зображення 2 облич. На кожній картинці були щасливе, сумне або нейтральне зображення людини у парі з іншим нейтральним обличчям (яке не демонструвало емоційних реакцій). Пари лиць були представлені на екрані по одному, а потім видалені. Як тільки картинки зникали, на лівій або правій половині екрану з’являлася крапка, і студентам пропонували вказати, на якій стороні є ця точка, натискаючи клавішу. Дослідники тим часом оцінювали їхню точність та час реакції.

Після тренувань, показники депресії та тривожності суттєво не змінилися для обох груп. Це свідчить, що ні тиждень короткої медитації, ні тиждень практики регулювання емоцій недостатньо для того, щоби суттєво змінити симптоми людини. Однак, дослідники знайшли покращення в емоційній обробці. Зокрема, учасники з медитаційної групи мали кращу емоційну пам’ять і рідше звертали увагу на негативні емоції після тижневої групової практики. Вони також повідомили про те, що відчували менше позитивну чи негативну емоційну напруженість, ніж інша група.

Це дослідження додається до дискусій щодо неоднозначних свідчень про ефект коротких втручань на зміну настрою. Буллок наводить приклад одного дослідження (Jun Ren et. al, 2012), де науковці виявили, що медитація пов’язана з більшим душевним спокоєм, але в іншому (Veronique A.Taylor et. al, 2011) не було виявлено зв’язку між медитаціями та підвищенням позитивних емоцій. Авторка підсумовує, що потрібні додаткові дослідження, щоби з’ясувати чи короткі втручання є надійними для покращення настрою.

Авторка: докторка Грейс Буллок, психологиня, організаційна консультантка, авторка книжок про майндфулнес.

Цікаві дослідження:

  1. Meditation Makes A Peaceful State of Mind: People’s Positive and Negative Emotional Response Can Be Reduced by Meditation Training (Jun Ren et. al, 2012).
  2. Impact of mindfulness on the neural responses to emotional pictures in experienced and beginner meditators (Veronique A.Taylor et. al, 2011).
  3. Brief Mindfulness Meditation Improves Emotion Processing (Ran Wu al, 2019).
  4. Effects of mindfulness on psychological health: A review of empirical studies (Shian-Ling Keng al, 2011).

Огляд інших наукових досліджень про майндфулнес на нашому сайті: https://cutt.ly/NvOGViF

Підготувала Божик Софія, клінічний психолог, КПТ-інтерн.

Коментар