📖 «The Happiness Trap» (Russ Harris)

Мабуть, чим більше ми намагаємося уникати простої і фундаментальної реальності того, що біль є невід’ємною частиною життя, тим більше ми боремося з цим болем, коли він виникає, завдаючи собі ще більше страждань.

Наша головна цікавість до думок полягає не у тому, чи вони правдиві, чи ні, а чи вони корисні: якщо я зверну увагу на цю думку, чи допоможе вона мені створити те життя, яке мені би хотілося прожити?

Еволюція сформувала наш мозок так, що ми легше піддаємося психологічному стражданню: ми порівнюємо, оцінюємо, критикуємо себе, концентруємося на тому, чого нам не вистачає, швидко відчуваємо незадоволення від того, що маємо, і уявляємо собі всілякі страшні сценарії, більшість з яких ніколи не відбудеться. Не дивно, чому людям важко бути щасливими!

Цінності – це найглибші бажання нашого серця. Це те, як би хочемо бути: зі собою, у стосунках чи зі світом довкола нас.

Зв’язок зі своїми цінностями дає відчуття того, що вся та важка робота, яку ми виконуємо, має сенс.

Речі, які ми, як правило, найбільше цінуємо в житті, приносять зі собою цілу гаму почуттів, як приємних, так і неприємних. Наприклад, в інтимних тривалих стосунках, хоча ви будете відчувати такі чудові почуття, як любов і радість, ви також неминуче зазнаєте розчарування чи смутку. Не існує такого поняття, як ідеальна половинка, і рано чи пізно відбудуться конфлікти інтересів.

Розвивайте сміливість вирішувати ті проблеми, які можна вирішити, спокій прийняти ті проблеми, які неможливо вирішити, і мудрість відрізнити одне від іншого.

Чи потрібна висока самооцінка, щоб творити змістовне життя? – Ні, не потрібна. Все, що  потрібно зробити – це відчути і знати свої цінності, і діяти відповідно до них.

Щоб дійти до цінностей, що лежать в основі мети, потрібно запитати себе: «Чому служить моя ціль? Чи це дозволить мені зробити щось справді значуще для мене?».

Якщо ти дихаєш, ти знаєш, що ти живий. І поки ти живий, надія є.

Переклала Божик Софія, клінічний психолог, КПТ-інтерн.

 

Коментар