- Утома відчутно впливає на когнітивні здібності. Завдання, яке на свіжу голову видається легким, значно ускладнюється, якщо ви втомлені. Втома призводить до втрати пам’яті, притуплення емоцій, браку зосередженості, частіших непорозумінь і сповільненого мислення.
- Нині всі знають про наслідки дефіциту сну, і перелік спричинених ним проблем, що скорочують тривалість життя, — доволі довгий: зростання ризику цукрового діабету ІІ типу, серцеві захворювання, інсульт, гіпертонія, больовий синдром, запальні реакції, розлади настрою, проблеми з пам’яттю, метаболічний синдром, ожиріння та колоректальний рак. Досі відпочинку не приділяли стільки ж уваги, скільки сну, але доведено, що періоди дозвілля допомагають нам приймати кращі рішення, знижують
імовірність депресії, поліпшують пам’ять і запобігають застудам. - Як усі ми знаємо, коли наш розум занурюється в думки, вони схильні блукати. Іноді ми радо дозволяємо думкам дрейфували, але часто вони завдають більше клопоту: ми вдаємося до самокритики, копирсаємося в минулому або непокоїмося про майбутнє. Ось коли практика усвідомленості дає найбільше користі: вона допомагає нам триматися за сьогодення. Що більше люди практикують усвідомленість, то частіше виявляють, що можуть повернутися до цього стану, навіть у найважчі часи, коли переживають стрес чи сильні емоції.
- Медитувальники припиняють оживляти в пам’яті розмови, під час яких бовкнули щось недоречне, або уявляти завтрашню зустріч, якої бояться. Вони менше копаються в собі й ненадовго перестають перейматися тим, як їх сприймають інші. Усвідомленість дозволяє їм визнавати присутність думок, але не боротися з балаканиною в голові. Думки залишаються, та на них не зважають. За думками, що приходять і відходять, спостерігають і приймають їх, не оцінюючи. Думки не бувають погані чи хороші; це просто думки. Стан усвідомленості також дозволяє людям перепочити від власних емоцій.
- Деякі з найавторитетніших нині досліджень у цій царині проведені в Центрі усвідомленості Оксфордського університету, де розроблено особливу терапевтичну програму з назвою «Когнітивна терапія, заснована на усвідомленості». Так само, як в американській техніці, програма складається з щотижневих сеансів протягом вісьмох тижнів. Рандомізовані контрольовані досліди показують, що в людей, які мали досвід депресії три й більше разів, терапія вдвічі зменшує ризик повернення депресивного стану. Найуспішніше цю терапію сприймають люди з найвищим ризиком рецидиву.
- Найкраще у практиці усвідомленості те, що ви завиграшки можете додати її в повсякденне життя. Колись я дістала чудовий урок від тренера про те, як усвідомлено йти до автобусної зупинки. Спочатку потрібно було зупинитися, відчуваючи зв’язок між ногами, підошвами взуття та бруківкою. Потім ми пішли, почергово зосереджуючись на одному відчутті, слухаючи фоновий шум дорожнього руху, вереск дітей на ігровому майданчику вдалині, відчуваючи міські запахи та зауважуючи сірі плями на тротуарі. Відтоді я часто вдаюся до цього, надто якщо попереду клопіткий день або вже наприкінці дуже напруженої доби. Ці прості прийоми уповільнення себе, зосередження уваги на виконанні завдання за умови відкритості до всіх відчуттів, можна притягнути майже до всього, що ви робите.
- Американська соціопсихологиня Еллен Ленґер уважає, що навіть дрібка зусиль принесе користь. На її думку, не варто сидіти, формально медитуючи. Натомість «просте зауважування» може покращити самопочуття. Свідомо звертаючи свою увагу на все, що змінюється — на роботі, у людей, яких ми бачимо, або на вулицях, якими ходимо,—ми залишаємося зайнятими та зацікавленими. Вона також вважає, що це допомагає почуватися спокійніше і уникати розчарувань, адже ми вчимося приймати те, що обмаль
речей — постійні; більшість речей змінюється.