Вплив різних способів дихання: чому про це корисно знати?

Різні способи дихання активізують у мозку нейромережі, пов’язані з настроєм, увагою та усвідомленням тіла, свідчить невелике дослідження, опубліковане у Journal of Neurophysiology за 2018 рік.

Попередні дослідження вказували на те, що усвідомлені дихальні практики можуть допомогти у зосередженні уваги, а також регулювати нервову систему людини. На сьогодні, інтерес вчених змістився до дослідження впливу дихальних технік на мозок.

Відтак, вчені з Інституту медичних досліджень Фейнштейна (the Feinstein Institute for Medical Research), бажаючи краще зрозуміти, як мозок реагує на різні дихальні вправи, організували наступне дослідження. 8 дорослим учасникам, які проходили електроенцефалограму для діагностики епілепсії, запропонували виконати три вправи.

У першій вправі учасники відпочивали з розплющеними очима близько 8 хвилин, дихаючи у своєму нормальному темпі. Потім, дихаючи носом, прискорювали дихання протягом 2 хвилин, а тоді знову, сповільнюючись, поверталися до свого звичайного дихання. Такий цикл був повторений 8 разів.

У наступній вправі учасники підраховували, скільки разів здійснювали вдих та видих з інтервалом у 2 хвилини. Дослідники реєстрували, коли відповіді були правильні та неправильні. Під час 3 етапу, учасники виконували вправу на уважність, одягаючи пристрій, який контролював їхній дихальний цикл. Вони мали зауважувати чорні кола в різних фіксованих місцях на відеоекрані, а потім натискати 1 з 4 кнопок на клавіатурі якомога швидше, коли вони побачать, як одне з кіл змінюється з чорного на біле.

Наприкінці дослідження вчені спостерігали, як частота дихання учасників змінювалася в залежності від різних завдань, а також відзначали, чи змінювалась активність їхнього мозку залежно від того, яке завдання вони робили. Дослідники виявили, що дихання впливає на області мозку, включаючи кору та середній мозок. Зокрема, коли учасники дихали швидко, зростала активність у мигдалині. Це, за висновками вчених, свідчить про те, що прискорене дихання може посилювати емоції тривоги, гніву або страху. Інші дослідження показали, що ми, як правило, більше «налаштовуємося» на страх, коли дихаємо швидко. Відповідно, якщо уповільнити дихання, то є ймовірність того, що інтенсивність наших переживань тривоги та страху зменшаться.

Якщо попередні дослідження припускали, що увага до дихання може підвищити усвідомлення своїх тілесних станів, то це дослідження виявило міцний зв’язок між диханням та активацією інсули. Інсула регулює роботу вегетативної нервової системи і пов’язана з усвідомленням тіла.

Окрім цього, вчені відзначили, що коли учасники точно відстежували своє дихання, активність спостерігалася і в інсулі, і в передній поясній корі, – ця область мозку бере участі в усвідомлені поточного моменту (involved in moment-to-moment awareness).

Результати цього дослідження підтверджують зв’язок між типами дихання (прискореним, навмисним та уважним) та активацією тих зон мозку, які беруть участь у мисленні, почуттях та поведінці. Це підвищує ймовірність того, що певні стратегії дихання можуть бути використані як інструмент, який допомагає людям краще усвідомлювати та керувати своїми думками, настроєм та переживаннями.

Варто зазначити, що у різних напрямках майндфулнесу, зокрема і в програмі MBSR, велика увага приділена диханню, яке є елементом всіх практик.

(с) «Breathing above the brain stem: volitional control and attentional modulation in humans», Jose L. Herrero, Simon Khuvis, Erin Yeagle, Moran Cerf, Ashesh D. Mehta; «What Focusing on the Breath Does to Your Brain», Grace Bullock. 

Переклала Божик Софія, клінічний психолог, КПТ-інтерн.

Коментар