Стрес – це реакція організму на зміни у вашому житті. Оскільки життя передбачає постійні зміни, великі або незначні, позитивні чи негативні, уникнути стресу неможливо. Саме тому корисним і потрібним буде не усунути стрес зі свого життя, а навчитися ефективно справлятися з ним.
Розглянемо деякі цікаві моменти про стрес та способи навігації ним.
Наше ставлення і сприйняття різних життєвих ситуації може вплинути на рівень і переживання стресу. Насамперед, спробуйте навчитися бути спостерігачем: зауважте та відслідкуйте свої типові думки під час стресових ситуацій. Ви можете навіть почати записувати те, що відбувається у вашому житті та ваші думки навколо цих подій. Далі, киньте своєрідний виклик цим типовим думкам.
Наприклад, спитайте себе чи те, як ви сприймаєте обставини є фактом чи лише думкою? Чи це допомагає вам і є корисним? Чи/які існують інші інтерпретації цієї події? Що ще ви не знаєте про ситуацію, яка склалася? Якщо би ви не переживали цих складних емоцій, як би ви тоді подивилися на цю ситуацію або на себе?
Сподіваємось, що ці та подібні запитання допоможуть вам подивитися на обставини під іншим кутом зору.
Не кожен стрес – некорисний. Еустрес відзначається як позитивний вид стресу і покращує наше функціонування. Це здорова форма стресу, яка допомагає нам залишатися мотивованими, працювати над досягненням цілей, мобілізувати всі ресурси для зустрічі із якимось викликом. Також підвищує нашу психологічну і фізичну витривалість, посилює позитивні емоції та відчуття легкості після вирішення складної ситуації. Ось декілька ознак еустресу: він є короткотривалим, не виходить за рамки нашої здатності справлятися, підвищує фокус і продуктивність, дає приплив енергії. А ось лише декілька прикладів: закоханість або початок романтичних стосунків, одруження, початок нової роботи, підвищення кваліфікації або навчання, подорож, одруження, народження дитини. Еустрес потрібний для збалансованого і цікавого, «смачного» життя. Протилежним до нього є шкідливий для здоров’я хронічний стрес.
Ми можемо впливати на свої стресові реакції. Практикуючи дихальні вправи та медитацію, ми повертаємо своє тіло в норму. Це може не вирішити проблеми, яка запустила цю реакцію, але допомагає заспокоїтися і зосередитися на тому, як краще впоратися зі стресовою ситуацією. Зокрема, цього можна навчитися на курсі MBSR, програмі зниження стресу на основі майндфулнес.
Деякі стратегії подолання стресу насправді можуть посилити його. Наприклад, куріння, алкоголь, надмірне витрачання коштів чи заїдання задля заспокоєння, – зазвичай спричиняє більше стресу у довгостроковій перспективі.
Відчуття контролю впливає на переживання стресу. Та якщо не завжди вдається контролювати обставини або впливати на них, ви можете впливати на своє сприйняття. Наприклад, ви можете орієнтуватися на ресурси, які допоможуть впоратися зі стресом, чи звернути увагу на переваги ситуації, навіть якщо це будуть ваші точки до зросту (щось що потрібно розвивати або навчитися), нагадати собі про свої сильні сторони або плекати більш оптимістичне мислення.
Можна діяти на випередження. Якщо ви дотримуєтесь здорового, збалансованого і корисного харчування, є фізично активними (займаєтеся спортом, робите зарядку чи просто гуляєте), підтримуєте добрі стосунки з рідними чи друзями, розвиваєте свої хобі, приділяєте увагу тому, що подобається чи живить вас, маєте час для себе і своїх потреб – це допомагає зняти стрес, швидше відновитися і в цілому почуватися краще. Дослідження також говорять про те, що гумор є дієвим і безкоштовним помічником у щоденних чи незначних стресових ситуаціях. А ще фонове прослуховування улюбленої музики зменшує стрес повсякденних завдань. Якщо у вас є змога, створіть для себе список речей, які допоможуть вам відчувати більше балансу у непростих обставинах чи періодах життя.
Підготувала Божик Софія, клінічний психолог, КПТ-інтерн.