Про цілі і цінності: навіщо вони нам?

Нам подобається вислів Расса Гарріса, що цінності – це найглибші бажання нашого серця. Вони допомагають нам усвідомити, як ми хочемо прожити своє життя, що є важливим для нас, якими людьми хочемо бути або які стосунки плекати. Коли цілі налаштовують нас на режим «досягати» або «мати», то цінності повертають нас до режиму «бути». Вони також допомагають нам краще відчувати цілі і відповідати на питання, чи ця ціль є автентичною для нас, чи вона зможе наблизити нас до змістовного і плідного життя.
Ще одна метафора Расса Гарріса  дає глибше розуміння, чому наші цілі добре формувати на цінностях.
Уявімо двох дітей дорогою до атракціонів. Перша дитина повністю сфокусована на пункті призначення, її цікавить лише ціль, тому цій дитині складно проявити терплячість і прийняття, що до цілі ще потрібно добратися і ця дорога займає свій час. Інша дитина також хоче відвідати атракціони, у неї та ж ціль, але її цінностями є цікавість, радість, бажання пізнавати щось нове. Це дає їй змогу помічати, що ще відбувається довкола: які є дерева, будинки, люди, інші машини, як змінюється небо тощо.
Вони обоє нарешті опиняються в омріяному місці, гарно проводять час, веселяться і святкують. Та ви зауважили, наскільки різним є досвід цих дітей і як по-різному вони проживають цю маленьку подорож. Цікаво, наприклад, якщо би вони не змоги потрапити в парк розваг? Мабуть, обоє би відчували смуток і, можливо, розчарування, але ми підозрюємо, що для дитини, зосередженої на цінностях, залишилося би значно більше змістовного досвіду.
На відміну від цілей, які є кінцеві й обмежені набором завдань до реалізації, цінності – недосяжні й необмежені. Ми можемо тільки проявляти їх, керуючись ними у своїх діях, дозволяючи цінностям вести наш кожен крок у мандрівці життям.
Якщо в основі ваших цілей лежать цінності, то вони можуть не тільки допомагати у зосередженні зусиль та енергії, але бути джерелом мотивації і підтримки, особливо при зіткненні із труднощами або неочікуваними обставинами.
Через цінності ми почуваємося більш вкоріненими у своє життя. Вони походять із нашої внутрішньої мудрості, тому, плекаючи цінності, ми отримуємо краще розуміння, що є для нас корисним, потрібним та відповідним.
Це лише один із багатьох способів відслідковування своїх цінностей та втілення їх на практиці, тому чуйтеся вільно і сміливо шукати те, що краще підходить вам.
Отже, щоб відчути свої цінності і на їхній основі спробувати запланувати цілі, пропонуємо вам спершу визначити сфери свого життя.
Зазвичай, вони включають роботу/навчання, сім’ю/родинні стосунки, батьківство, духовність, друзів, хобі та турботу про себе (здоров’я, фізична активність), але ви можете орієнтуватися на те, що для вас ближче і краще відповідає вашому досвіду.
Спитайте себе: «Що є важливого у цих сферах для мене?» або «Яким/якою я хотіла/хотів би бути у кожній з цих сфер?», «Як би я хотів/хотіла прожити своє життя?». Визначення цінностей може зайняти час, це цілком нормально. Якщо ви готові, можете записати їх.
Далі запрошуємо вас подумати нам таким питанням: «Який найменший крок я можу зробити, щоб проявити чи засвідчити свої цінності у кожній важливій сфері мого життя?».
Це не обов’язково мають бути радикальні чи великі кроки. Дуже ймовірно, що ви вже щось робите, аби проявити свої цінності в дії. Наприклад, якщо ви хочете бути люблячою мамою чи татом або партнером/партнеркою, то ви можете проводити час із рідними, бавитися з дітьми тощо. Якщо вам хочеться проявити креативності, ви також можете придумати нові спільні активності чи спробувати корисні заняття для себе.
Підготувала Божик Софія, клінічний психолог, КПТ-консультант.

Коментар