Нехай мозок відпочине: користь нудьгування

Від натхнення і креативності до зміцнення загального стану здоров’я мозку, – дослідники вважають, що інколи нудьгувати є корисно.

Ми знаємо, що мозок людини – це потужний інструмент, який завжди включений в роботу: обдумування, планування, прийняття рішень, прогнозування тощо. Проте він також має межі. Неврологиня та викладачка кафедри Політехнічного інституту Ренсселера Алісія Уолф каже, що для здоров’я мозку вкрай важливо час від часу нудьгувати.

Нудьга може покращити соціальні зв’язки. Коли неврологи проводять дослідження, вивчаючи активність мозку, вони часто порівнюють, які зони «вмикаються», коли люди виконують певне когнітивне завдання і коли нічого не роблять. Показово, що у стані «нічогонеробіння» мозок все одно зберігає високу активність. Це змусило вчених, які займаються вивченням нейробіології і соціальної поведінки людини, виявити, що ми маємо так званий «default mode network», тобто режим роботи мозку «за замовчуванням»: багато зон мозку залишаються «ввімкненими», незалежно від того чи ми зайняті чимось, чи ні. Також вони помітили, що коли люди не зайняті думками або діяльністю, ми зосереджуємось однаковою мірою як на своїх внутрішніх переживаннях, так і на соціальній взаємодії.

Завдяки цій здатності, вчені роблять висновок, що стан нудьги може розвинути творчі здібності, натхнення або допомогти вирішити складне завдання.

Окрім того, нудьга може покращити  загальний стан здоров’я мозку. У моменти нудьгування, особливо в молодих людей, мозок здатний адаптовуватися до нових способів мислення і поведінки, шукати більш творчі способи вирішення завдань. Це призводить до вивільнення допаміну, який пов’язують не лише з моментами «еврики» (інсайтами), але й добрим самопочуттям. Якщо ми розуміємо цей механізм дії, то можемо «перепрограмувати» свій мозок так, щоб спробувати більше насолоджуватись цими менш захопливими і, можливо, нудними періодами у житті, вбачаючи у них нові можливості для себе. Як підсумовує Уолф, спробуйте понудьгувати, щоб побачити, що нового чи незвичного придумає ваш мозок.

Rensselaer Polytechnic Institute, neurosciencenews.com, 2020.

Переклала Божик Софія, клінічний психолог, КПТ-інтерн.

Коментар