Спогади динамічна, а не статичні, – так кажуть дослідження. Сон допомагає не лише реорганізувати, але й зберігати їх. Від зниження ризику ожиріння та серцево-судинних захворювань до поліпшення концентрації уваги та загальної щоденної працездатності, – доведено, що сон відіграє важливу роль у плеканні нашого здоров’я.
У новому дослідженні Каліфорнійського університету було виявлено, що сон допомагає людям навчатися протягом всього життя.
Завдяки використанню обчислюваних моделей, які здатні імітувати стани сну і неспання, дослідники вивчали, як сон консолідує щойно закодовані спогади та запобігає пошкодженню старих спогадів. Вони виявили, що навіть ці старі спогади не є остаточними, тому що сон постійно оновлює їх. Вчені також прогнозують, що під час сну спонтанно відтворюються старі і нові спогади, що запобігає забуттю та збільшує ефективність запам’ятовування, оскільки ми щодня дізнаємося щось нове, а щоб вмістити всі спогади нам потрібен сон.
Автори припускають, що відновлювальна цінність сну може бути тим, чого не вистачає сучасним комп’ютерним системам, тож, можливо, їм потрібно буде додати стан, що нагадує сон, щоб запобігати забуванню після нового навчання, а також завдяки цьому стану зробити так, щоб системи штучного інтелекту могли постійно навчатися.
Результати дослідження можуть призвести до розробки нових методик стимуляційних технік під час сну для поліпшення пам’яті та навчання. Це може бути особливо важливим для літніх людей та осіб, які мають порушення або розлади навчання.
Oscar González, Yury Sokolov, Giri Krishnan, and Jean Erik Delanois, 2020.
Підготувала Божик Софія, клінічний психолог, КПТ-інтерн.