Як сон зміцнює спогади?

Поки ми спимо, у мозку активуються дві важливі схеми – повільні коливання під час спокійного сну та сигма-ритми, коли вони «вмикаються» один в одного, попередній досвід реактивовується. Чим сильнішою є ця реактивація, тим чіткіше ми згадуватимемо минулі події, – йдеться у дослідженні університету Бірмінґем.

Як повідомляє Neurosciencenews, вченим відомо, що повільні коливання (slow oscillations, SO) та сигма-ритми, раптові сплески активності мозку від півсекунди до двох секунд, відіграють важливу роль у формуванні та збереженні нових спогадів. Проте експерти з Великобританії та Німеччини виявили, що точне поєднання SO та сигма-ритмів є життєво важливим для того, щоб спогади відновлювалися. Це допомагає формувати і закріплювати спогади у мозку людини.

Дослідники Бірмінґмського університету та Університету Людвіга-Максиміліана у Мюнхені опублікували свої висновки в науковому журналі Nature Communications. Співавтор дослідження, доктор Бернхард Старезіна (Бірмінґем) коментує: «Нашим основним засобом зміцнення пам’яті під час сну є реактивація раніше вивченої інформації, яка дозволяє нам закріпити спогади у неокортексі. Доктор Томас Шнайдер (Мюнхен), також співавтор, зазначає: «Реактивація пам’яті конкретно пов’язана з наявністю комплексів SO. Ці результати проливають світло на функцію сну при запам’ятовуванні та підкреслюють важливість організованих циркадних ритмів для посилення здатності пригадувати інформацію та створення спогадів».

Як повідомляється в статті, до цього дослідження було мало доказів здатності мозку реактивовувати спогади під час сну, але команда розробила нові тести, де учасникам демонстрували інформацію перед засинанням. У той час науковці стежили за мозковою активністю під час фази сну з нешвидким рухом очей (NREM) за допомогою ЕЕГ. Опісля учасників тестували на згадування інформації після пробудження, що дозволило дослідникам пов’язати ступінь реактивації пам’яті (memory reactivation) під час сну із продуктивністю пам’яті (memory performance).

(с) «How the Brain Strengthens Memories During Sleep», University of Birmingham, Nature Communications, neurosciencenews.com

Переклала Божик Софія, клінічний психолог, КПТ-інтерн.

Коментар