Що таке афантазія та яке її значення?

Афантазія, розлад, при якому люди не мажуть ментально візуалізувати зображення, також пов’язане з широко розповсюдженою схемою змін інших важливих пізнавальних процесів. Багато людей з афантазією повідомляють про знижену здатність згадувати минулі події, уявляти майбутнє та мріяти.

Уявіть, як сонце заходить над океаном. Воно ще височіє над горизонтом, поволі залишаючи широкі, помаранчево-рожеві мазки по небу. Чайки літають над вашою головою, а пальці ніг м’яко занурюються в пісок.

Багато людей зможуть дуже ясно і чітку уявити цю картинку, ніби вона на мить стала реальною. Проте для деяких, та сама картинка виглядатиме розвитою, невиразною і швидкоплинною.

Якщо ваш розум був абсолютно порожнім, і ви взагалі нічого не могли уявити, то, можливо, ви є одним/однією із 2-5% людей, які страждають «сліпу» уяву, афантазію, тобто неспроможність візуалізовувати думки.

Один із авторитетних дослідників афантазії, Alexei Dawes, Ph.D. Candidate in the UNSW School of Psychology, зазначає, що люди з афантазією повідомляють про знижену здатність пам’ятати минуле, уявляти майбутнє і навіть мріяти.

Хоча люди з афантазією не змогли б відтворити вищезазначене зображення заходу сонця, багато хто міг уявити відчуття піску між пальцями ніг або звук чайок і хвиль. Однак 26% учасників афантазичного дослідження повідомили про більш широкий брак мультисенсорних образів, включаючи уявлення звуку, дотику, руху, смаку, запаху та емоцій.

«Being ‘mind-blind’ may make remembering, dreaming and imagining harder», University of New South Wales, neurosciencenews.com

Переклад Божик Софії, КПТ-інтерн.

Коментар