Моя дитина не має друзів…

 

Виховання дітей – це як робота садівника, яка вимагає знань, ресурсів та самоорганізації, щоб зробити своїх дітей самостійними, усвідомленими, мудрими і зрілими в дорослому житті. Добрий садівник знає, як і коли підживлювати, підливати, лікувати, підрізати. Більшість з нас, батьків, інтуїтивно відчуває, коли і як підтримати або обмежити в здоровий спосіб свою дитину. І, безумовно, ми хочемо для своїх дітей найкращої та найщасливішої долі. Для цього ми працюємо, розвиваємось самі та прагнемо розвивати своїх дітей, роблячи іх самостійними та впевненими у житті.

Звісно, час від часу, кожні батьки зіштовхуються у вихованні дітей із викликами, які вимагають більшої уваги та зусиль. За відгуками багатьох батьків, з якими доводилось працювати у своїй практиці, найскладніше стає виховувати дитину-підлітка, коли вже майже не дитина і ще не дорослий самостійно виходить у соціум, коли з’являються труднощі у спілкуванні та почасти непорозуміння.

«Він перестав мене чути», «Вона не слухається мене», «Він робить усе наперекір мені», «Він перестав спілкуватись з іншими дітьми, сидить цілими днями вдома» – такі та інші типові скарги часто лунають у кабінетах психологів, куди приводять звичайних підлітків, поведінка яких тривожить їхніх батьків.

Однією з найпопопулярніших тем для тривог в батьків  є певна соціальна ізольованість дітей-підлітків, а також їхнє таємниче віртуальне життя в мережах. Згадуючи своє дитинство, сповнене живого спілкування та командних ігор на дворі, батьки лякаються і ведуть дітей до психологів лікувати від нестачі реальних друзів.

Причин, чому в сучасних підлітків часом немає реальних друзів насправді є багато. Є діти і підлітки, для яких дружба та соціальне життя кидають чималі виклики. Однією з причин відсутності друзів також  часом є темперамент дитини, наприклад, коли сором’язлива вдача перешкоджає заводити знайомства в нових середовищах чи відстоювати себе в оточенні більш рішучих дітей. Іншими причинами можуть бути певні життєві обставини, такі як переїзд з іншого міста чи інший негативний (а часом і травматичний) досвід, наприклад, період насмішок чи принижень зі сторони інших дітей. Іноді дитині може бути складно виявляти дружні риси через брак навичок, наприклад: не вміє домовлятися з іншими,  легко спалахує та ображається на друзів, забуває ділитись чи берегти таємниці.

Працюючи з підлітками, які не мають друзів, фахівці можуть здебільшого виявити соціальну тривогу, депресію, занижену самооцінку, а також найпростішу відсутність соціальних навичок в реальному (а не віртуальному) житті.

В таких випадках найкращою допомогою стане підтримка батьків та фахівців, які можуть навчити дружити та формувати стосунки з оточенням. Побудувати свою реальну мережу друзів можна тоді, коли дитина вміє і знає, як наблизитись до незнайомих однолітків, як зав’язати розмову, як зрозуміти почуття та наміри співрозмовника, як домовлятись та ділитись, як відстоювати свої межі, коли іх порушують. Перелічені вміння та навички формують так званий соціальний інтелект, або ж, як сьогодні говорять просунуті працедавці, «soft  skills» (тобто соціальні навички, необхідні для якісної роботи в команді та володіння якими гарантує успіх в кар’єрі).

Сьогодні є багато корисної літератури для батьків щодо нюансів розвитку соціального інтелекту в дітей. Серед них рекомендуємо книги авторів, яких варто прочитати насамперед: Ю. Гіппенрейтер «Общаться с ребёнком. Как?», Латти Найджел «Допоки ваш підліток не звів вас з розуму», Елейн Мазліш та Адель Фабер «Как говорить, чтобы подростки слушали и как слушать, чтобы подростки говорили», Даніель Сігал «Растущий мозг. Как нейронаука и навыки майндсайт помогают преодолеть проблемы переходного возраста». У цих книжках є корисна інформація про мозок підлітка, про самооцінку, про те, як можна заохотити дитину, а також як побудувати стосунок. Будуючи міцний стосунок з підлітком, батьки можуть дати цим чудовий приклад володіння соціальними навичками. За цим прикладом дитина буде пробувати себе виявляти і в оточенні однолітків.

Також є спеціальні програми та тренінги для розвитку соціального інтелекту в підлітків. Зокрема Fizis теж пропонує авторську групову програму: Тренінговий курс розвитку впевненості в собі та соціальної компетентності для підлітків “Soft Skills”, розроблену фахівцями когнітивно-поведінкової терапіі, схема-терапії, майндфулнес-орієнтованої терапії Оксаною Сиротяк та Юлею Стадницькою.

Коментар