Що таке цінності?

Нам дуже подобається ACT-підхід до визначення цінностей. Так, Расс Гарріс, терапевт у методі терапії прийняття і зобов’язання (ACT), пояснює, що цінності – це найглибші бажання нашого серця щодо того, як ми хочемо взаємодіяти зі світом, з іншими людьми та зі собою. Вони відображають те, що ми хочемо розвивати у своєму житті і у собі, що хочемо відстоювати. Вони задають напрямок нашого життя. Цінності не мусять бути чимось, що нав’язує нам суспільство чи середовище, ми обираємо їх вільно. В ACT визначають цінності, як «обрані характеристики постійних дій» (desired global qualities of ongoing action, Hayes, Bond, Barnes-Holmes, Austin, 2006). Коротко оглянемо кожен.

  1. Ongoing action (постійна дія). Цінності стосуються постійних дій. Того, як ви хочете поводитись, діяти чи що ви хочете робити на регулярній основі, тому йдеться більше про «буття». Наприклад, бути люблячим і терплячим, ділитися і сприяти, бути хорошим другом, підтримувати здоров’я, бути відкритим і чесним. На відміну від цього, цілі є тим, що ви хочете отримати, мати чи завершити. Також цінності стосуються того, що є тут і тепер, у той час цілі більше стосуються майбутнього.
  2. Global qualities (якості/характеристики). Тож припустимо, каже Гарріс, що ви хочете грати у футбол. «Грати у футбол» – це те, що ви можете робити на постійній основі, це регулярна дія, але це не характеристика дії, тому що вона не конкретизує те, як ви хочете грати у футбол: майстерно, незграбно, на півсили? Якість об’єднує безліч різних способів дії. Наприклад, якщо для вас важливо підтримувати інших гравців у команді, то є багато дій, які ви могли би вибрати, щоб ними виразити свою підтримку. Часто характеристики чи якості певної дії приходять із питаннями «як»: як ви хочете виконувати це (завдання, роботу, бути в процесі) або діяти? які особисті якості чи сильні сторони ви хочете змоделювати ? як ви хочете поводитися у своїх стосунках з іншими? тощо. Ці питання можуть розкрити такі цінності, як зосередженість, співпраця чи справедливість. Зверніть увагу, що ці якості доступні вам у будь-який момент. Якими би не були випробування чи складнощі, ви може обирати як чинити, беручи ці характеристики за основу своїх дій.
  3. Desired (обрані). Цінності – це обрані характеристики постійних дій. Вони про те, як ви хочете поводитися і діяти, та що для вас важливо. «Обраний» не означає «примусовий» чи «нав’язаний». Так, ви можете прагнути чи бажати бачити ці характеристики у своїх діях, але обираєте свідомо та вільно.

Цінності можуть давати нам більше сили та надиху, ніж цілі, тому що вони завжди доступні нам. У будь-який момент ми можемо чинити згідно цінностями, або нехтувати ними, – вибір за нами. З цілями так не працює. Наприклад, немає гарантії, що ви одружитеся, знайдете партнера чи партнерку, чи матимете дітей/внуків, але в будь-який момент ви можемо діяти згідно своїх цінностей: бути люблячими і турботливими. Ми можемо любити і піклуватися про своїх друзів, сусідів, родину, домашніх тварин, довкілля чи рослини (вазони, квіти, дерева в садку), і, звичайно, любити і піклуватися про себе. У цьому «фішка» цінностей, вони дають нам сили збагачувати своє життя, навіть коли не все йде за нашими планом/очікуваннями, або ми проживаємо зміни, на які поза межами нашого впливу чи контролю.

ХочуПотребую. Жадаю. Ми можемо хотіти, потребувати або бажати (жадати) всіляких речей від інших людей – любові, поваги, доброти тощо, але це не є цінностями, бо це те, що ви хочете отримати. Ми можемо хотіти і сприяти, але не вимагати або очікувати. Звісно, якщо ви можете втілити свої бажання чи потреби у спосіб, який є дієвим, це добре, але також важливо навчитися приймати біль, який виникає, коли існує розрив між тим, що ви бажаєте, і тим, що ви отримуєте. Важливо усвідомлювати, що хоча ми маємо багато контролю над тим, як чинимо, ми не маємо жодного контролю над тим, що ми отримуємо. Тому має сенс зосередитися на тому, що найбільше залежить від нас.

Є ще 5 важливих моментів стосовно цінностей: вони є в теперішньому, а не в майбутньому, як цілі, вони не потребують обґрунтування чи схвалення, є пріоритетними, цінності краще тримати легко (зокрема, це стосується очікувань і бажань), цінності обираються вільно.

Оскільки всі наші цінності доступні в кожен момент, нам може бути корисно визначати пріоритети. Расс ілюструє таким прикладом: ми можемо цінувати любов і турботу про наших батьків (друзів, партнерів тощо), але якщо вони постійно ворожі, жорстокі чи зранюють нас, ми можемо обмежити чи змінити звичне спілкування (або вжити інших заходів), тому що наші цінності навколо турботи про себе мають пріоритет. Таким чином цінності любові і турботи не зникли, вони допомогти визначити пріоритет.

Література: Russ Harris, ACT Made Simple (2009), The Happiness Trap (2007).
Підготувала Божик Софія, КПТ-інтерн, психологиня.

Коментар