Знайти час для медитацій можливо

Ми досить часто стикаємося з питанням часу, самоорганізації та медитування. Як знайти час для медитації? Коли медитувати найкраще? Це має бути за покликом натхнення чи за графіком? Розібратися з відповідями нам допоможуть mindful stuff з mindful.org. Одразу зазначимо свою згоду з авторами про те, що аби медитація була ефективною, вона «повинна бути зустріччю, якої ви дотримуєтесь, а не тим, що залежить від мінливості настрою». Тож дрібка самоорганізації та самодисципліни є важливим елементом практики майндфулнесу так само, як і гнучкість та чуйність до себе. Пропонуємо 6 рекомендацій mindful stuff щодо того, як знайти час для медитацій. Також коротко розглянемо те, як поєднати гнучкість та дисципліну.

  1. Заплануйте час для своїх медитацій. Планування підкреслює важливість наміру, а також ви берете на себе зобов’язання дотриматися власного плану. Окрім того, ви маєте змогу усвідомлено обрати час, коли медитування є для вас найбільш зручним та реалістичним до виконання. Великим бонусом є і те, що, запланувавши у графіку час для медитації, ви нагадуєте собі про цінність власного психологічного благополуччя і важливість турботи про себе.
  2. Виберіть такий час, коли ви відволікатиметеся на зовнішні подразники найменше, а зможете більше побути зі собою. Автори кажуть, що переважно краще медитувати вранці, перш ніж ви зануритеся у буденні справи. Також є більше шансів, що вас менше відволікатимуть непередбачувані завдання, термінові справи чи дедлайни, тож ви зможете краще зосередитися на процесі медитування. З власного досвіду, ми не рекомендуємо медитувати перед сном, хіба що у вас є мета розслабитися і пошвидше заснути, але це не буде майндфулнесом. Якщо ж іншого варіанту немає, постарайтеся не медитувати лежати, а сидячи.
  3. Знайдіть невеличкі перерви у своєму графіку. Мабуть, тут якраз проявляється гнучкість та дисципліна, оскільки медитації не повинні бути дуже довгими. Звісно, що довше ви медитуєте, то краще, проте навіть декілька хвилин є великою перевагою, аніж нічого. Медитації мають різний формат, тож це можуть бути 5-хвилинні, замість 15-20 хвилин, це можуть бути кишенькові практики або просто 1-3 хвилини усвідомленого дихання. На нашому сайті ви знайдете дуже багато різних медитацій: формальних коротких та неформальних.
  4. Дотримуйтеся свого графіку медитації. Знайдіть час, заплануйте і зобов’яжіться. Це також допоможе перетворити медитування на звичку, замість спонтанної акції. Тут автори застерігають, що вас щось відволікатиме: телефонний дзвінок, соцмережі тощо. Проте важливо не зупинятися і продовжувати вплітати медитації у свою щоденну рутину.
  5. Визначте за яких обставин варто перенести чи пропустити час для медитацій. Автори вказують, що іноді ми не вміємо розрізняти справді надзвичайні і важливі ситуації від загального шуму, який нас оточує. Спробуйте спитати себе: «Чи може це зачекати кілька хвилин? Чи це суттєво вплине на ситуацію, якщо я дозволю собі зачекати декілька хвилин?». Якщо ви можете повернутися до вирішення проблем чи завдань як тільки закінчиться медитація, то, можливо, варто зачекати і не відкладати час для медитування. Можливо, як зазначають автори, після медитації ви матимете більше ресурсу для того, щоб справитися?
  6. Все одно медитуйте. Ця рекомендація нам подобається особливо. Якщо ви маєте труднощі з відпусканням думок про планування, вирішення тощо, не закидайте медитації. Як справедливо кажуть автори, краще медитувати, відволікаючись, ніж взагалі не медитувати. А якщо ви пропустите час, бо на те будуть вагомі для вас причини, також просто продовжуйте медитувати і починайте знову. Йдеться про ваш розвиток, який триває все життя.

(с) mindful stuff з mindful.org, адаптовані витяги з книжки «Медитації для багатозадачності» Девіда Ділларда-Райта, доктора філософії.

Переклала Божик Софія, клінічний психолог, КПТ-інтерн.

Коментар