Практика: неосудливе спостерігання за думками

Адаптована практика Jon Kabat-Zinn, засновника MBSR (зниження стресу на основі майндфулнес), має на меті допомогти нам усвідомлювати власні думки в неосудливий спосіб.

1. Візьміть декілька хвилин, щоб налаштуватися на відчуття тіла як цілого. Сидячи і дихаючи, або лежачи і дихаючи. Будьте на хвилях дихання момент за моментом. Делікатно скеруйте свою увагу на тіло та дихання, і усвідомте їхню єдність.

2. Коли будете готові, відпустіть увагу з усвідомлення тіла та дихання, дозволяючи їм відійти на другий план. Тепер скеруйте увагу до своїх думок та почуттів. Дозвольте їм стати центром вашого усвідомлення.

3. Спостерігайте за потоком думок. Не потрібно входити у їхній зміст чи емоційний заряд, який можуть мати деякі думки. Натомість спостерігайте за ними так, ніби ви зручно вмостилися на березі, а думки і почуття пливуть по ріці. Деякі можуть привертати вашу увагу дужче, ніж інші, тоді просто помітьте їх, впізнайте і відпускайте за потоком.

4. Побачте будь-яку або всі ці швидкоплинні думки як бульбашки, вихори чи течії всередині потоку, а не як факти чи істину речей. Якими би не був зміст, емоційний заряд, якою б не була їхня нагальність чи тенденція до появи знову. Незалежно від того, приємні вони чи спокусливі, неприємні чи відразливі, або нейтральні і тому їх може бути важче виявити.

5. Розширюючи цю метафору, подивіться на будь-яку і на всі ці мисленневі події так, ніби це кола на воді, які виникають на мить, затримуються і розчиняються у місці їхньої появи. Або уявіть, що вони відображаються у ріці, як хмари, з’являючись і зникаючи, м’яко пропливаючи на поверхні.

6. Нехай усі думки приходять і йдуть, не віддаючи перевагу і не переслідуючи їх. Спробуйте відпочити в усвідомленні самого мислення та проміжків між думками. Мить за миттю, подих за подихом, коли ви сидите або лежите тут.

7. Спостерігайте за цим постійним потоком думок, порад чи коментарів, які ви можете давати собі, будучи у той же момент усвідомленими, визнаючи їх такими, якими вони є.

8. Приймайте думки як думки, а почуття як почуття. Яким би не був їх зміст, яким би не був їх емоційний заряд, просто спостерігайте. Не ідентифікуйтесь зі змістом думок і почуттів. Дивіть на них як на брижі або хвилі на поверхні широкої річки свого усвідомлення.

9. Нехай ваші думки та почуття виникають самі по собі, мить за миттю, подих за подихом, коли ви медитуєте зараз або коли живете своїм життям.

10. Коли будете готові, можете розплющити очі, порухатися так, як комфортно вашому тілу. Ця практика є завершена. Ви можете повернутися до наступних митей свого життя.

Підготувала Божик Софія, клінічний психолог, КПТ-інтерн.

Коментар