Чи завжди саморозкриття доречне?

Використання саморозкриття, коли терапевт ділиться власним досвідом з клієнтом на сесії, на думку Рассела Кольца, може як збагатити процес терапії, так і завдати йому шкоди. Пропонуємо розглянути думки автора «Практичного керівництва з терапії, сфокусованої на співчутті».

Правильне саморозкриття може допомогти клієнтам зрозуміти, що терапевт – це реальна людина, яка теж має різні досвіди і різні реакції на події. Це, за автором, вирівнює і налагоджує стосунки терапевта і клієнта, а також може зняти напругу з клієнта і сприяти комфортному спілкуванню та зміцнити терапевтичний альянс. Також клієнти можуть сприймати саморозкриття як валідацію (нормалізацію власного досвіду), воно може зменшувати самостигму (особливо відчуття сорому), розділяти складні переживання клієнтів і підтримувати їх. Саморозкриття підкреслює живий і загальнолюдський досвід вразливості, що є ключовим у самоспівчутті.

З іншої сторони, підкреслює Кольц, при невмілому використанні саморозкриття може відволікти увагу від терапевтичного процесу, змістити фокус з клієнта на терапевта, розмити межі терапевтичних стосунків і навіть поміняти місцем терапевта з клієнтом, коли клієнт у якійсь мірі починає виконувати функції терапевта.

Як зазначає Кольц, терапевтам потрібно і встановити зв’язок із клієнтами, і водночас бути достатньо компетентними, достатньо мудрими і добрими для того, щоб бути надійними провідниками для клієнтів, вміти впевнено та асертивно реагувати на труднощі клієнтів.

Ось деякі рекомендації, чинні для терапії, сфокусованої на співчутті, якими ділиться автор для терапевтів. Вони можуть допомогти вирішити терапевтам, чи саморозкриття буде доречним і корисним для клієнтів та терапевтичної роботи. Отож, ось декілька пунктів, на які варто зважити.

  1. Уявіть, що в будь-який момент колега, керівник, учень чи супервізор можуть зайти в кабінет і, ніби за помахом чарівної палички зупинити час, запитуючи: «Що ви робите з цим клієнтом (клієнткою)? Як це пов’язано із концептуалізацією її/його випадку, а також методом терапії?». Або, щоб обійтися без магічних прийомів, уявіть, що ваш супервізор переглядає відео сесії, ставить на паузу і задає те ж питання. Як ви відповісте на нього?
  2. Подумайте про свою мотивацію щодо саморозкриття. Якщо вона більше націлена на емоції, іншими словами, ви просто відчуваєте, що хочете розповісти клієнту більше про себе чи своє життя, поверніться до пункту #1 перш ніж продовжувати далі. Наші емоційні реакції необов’язково не мають стосунку до терапії або помилкові. Однак якщо у вас є відчуття, що саморозкриття або інша техніка терміново повинні статися саме зараз, то це може сигналізувати, що ваша поведінка викликана власним відчуттям загрози, невпевненості, тривоги чи інших внутрішніх переживань, а не думкою про те, що це найкраще послужить терапевтичному процесу.
  3. Подумайте, чи буде вам комфортно говорити про це саморозкриття зі своїм колегою чи супервізором. Якщо ваша відповідь «Я невпевнена/невпевнений…», тоді автор рекомендує проконсультуватися перед тим, як використовувати саморозкриття. Якщо ваша відповідь – відчуття дискомфорту, яке супроводжується тим чи іншим варіантом раціоналізації, наприклад, «Ну якби вони знали контекст…», – це може означати, що ви намагаєтеся переконати себе зробити в терапії щось, що більше пов’язане з вашими власними потребами, а не з потребами клієнтів чи терапії в цілому.
  4. Якщо ви сумніваєтеся, заздалегідь обговоріть ситуацію з колегами. Часто цінне бачення колеги може значно розширити розуміння і виявити наші власні терапевтичні «сліпі зони». Процес взаємного звернення за допомогою також може поглибити наші власні якості самоспівчуття: сміливість, толерантність до дистресу та скромність.

    Підготувала Божик Софія, клінічний психолог, КПТ-інтерн.

Коментар