Якою буває турбота про себе?

Турбота про себе ефективна тоді, коли вона вплетена у щоденну рутину, а не тільки під час відпустки чи за виняткових обставин. Для того, щоб її легше і доступніше було практикувати, фахівці виділяють щонайменше 6 видів турботи про себе. Деякі розраховані на більш довгострокове планування і процес, а деякі можна використовувати за вільної нагоди. Тож ви можете не лише обирати доступніший варіант щодня, але й змінювати їх залежно від вподобань та можливостей. Це ті невеликі речі, які підтримують нас, дозволяють почуватися добре і відновлюватися. Ось короткий опис кожного виду, а також те, що ви можете зробити для себе.

  1. Емоційна турбота. Це дії, які допомагають вам помічати, відчувати і давати собі раду з різними емоціями, не тільки позитивними. Сюди належать: ведення щоденника, добрий менеджмент стресу (навички справлятися зі стресом та викликами), емоційна зрілість, доброзичливість та співчуття, прощення, творчість, відвідування психотерапевта.
  2. Фізична турбота. Діяльність, яка покращує стан вашого фізичного здоров’я. Наприклад: прогулянка, спорт або фізичні навантаження (йога, фітнес тощо), гігієна сну, збалансоване харчування, відпочинок, звернення до лікарів за потреби чи на рутинний огляд.
  3. Практична турбота про себе. Виконання того, що відповідає основним аспектам вашого життя, а також допомагає запобігти майбутнім стресовим ситуаціям. Дії, які підтримують стабільність у вашому житті. До практичної турботи входять такі різноманітні активності: створення бюджету, заощадження та слідкування за витратами, відвідування курсів підвищення кваліфікації та професійний розвиток, організація домашнього чи робочого місця (столу, шафи, приміщення), а також робочого та особистого часу, підтримка довкілля.
  4. Соціальна турбота. Дії, які спрямовані на підтримку стосунків з іншими. До прикладу: межі (встановлення своїх і дотримання чужих), ваша система підтримки (близькі люди), комунікація та проведення якісного часу з іншими.
  5. Духовна турбота. Це можуть бути релігійні або інші практики. Наприклад: молитва, медитація, йога, час для саморефлексії, час побути з природою, ваші місця сили чи натхнення.
  6. Турбота про зростання та власний розвиток. Сюди входять такі активності: хобі, ваші цінності, самоідентифікація та розуміння себе, реалізація мрій чи цілей, читання, мандри, відвідування театрів, музеїв, виставок тощо.

Джерело: Connections Wellness Group, Secure.Everyaction.

Коментар