Коротка практика сканування тіла

Автори медитації про яку йтиметься, Greater Good Science Center, зазначають, що чим довше люди медитують сканування тіла, а це в середньому 20-45 хвилин, 3-6 днів на тиждень хоча би від 4 тижнів, отримують більше користі від цієї практики.

Сканування тіла можна виконувати лежачи, сидячи або в інших позах. Наведені нижче кроки розроблені для сидіння, але ви можете адаптувати їх по-своєму. Якщо ви не маєте досвіду медитації, краще слухати її, записавши попередньо на аудіо або скориставшись іншими схожими практиками, які є на нашому сайті (сканування тіла № 1 та 2). Також, можливо, якщо ви новачки в медитуванні, вам більше підійдуть більш детальні інструкції, тому також запрошуємо скористатись аудіопрактиками № 1 і 2.

Ця коротка медитація сканування тіла триває 3 хвилини, але ви можете подовжити її за бажанням, просто роблячи більш тривалі паузи. Мета практики: прокинутися до відчуттів, які є в тілі, привнести розслаблення в тіло через дихання і сфокусувати свій розум.

 1. Почніть медитацію з того, що приверніть увагу до свого тіла.
 2. Ви можете закрити очі, якщо вам так зручно.
 3. Ви можете помітити, як ваше тіло сидить, відчуваючи вагу на стільці чи на підлозі.
 4. Зробіть кілька глибоких вдихів-видихів.
 5. Коли ви глибоко вдихаєте, відчуйте як повітря котиться вашим тілом. А на видиху, відчуйте розслаблення: як опускаються плечі і грудна клітка, живіт, як повітря виходить у ніздрі.
 6. Ви можете помітити відчуття, які є в ногах. Те, як вони торкаються підлоги, вагу і тиск, тепло чи прохолоду від поверхні. Якщо в якійсь момент ваша увага відволіклася на думки чи інші процеси, просто скеруйте її назад, до відчуттів.
 7. Ви можете помітити, що ваші ноги прилягають до стільця, тиск, пульсування, важність або легкість. М’яко реєструйте ті відчуття, які виникатимуть у ногах.
 8. Зверніть увагу, що ваша спина теж може торкатися стільця. Якими є ці відчуття?
 9. Зверніть увагу на область живота. Якщо ваш живіт напружений, пом’якшіть його, просто дихаючи. Які відчуття є у животі?
 10. Скеруйте увагу до рук. Напружені чи розслаблені ваші руки? З цікавістю подивіться, чи можете ви дозволити їм пом’якшати.
 11. Відчуйте будь-які відчуття в руках. Нехай ваші плечі будуть м’якими.
 12. Зверніть увагу на шию та горло. Нехай вони теж будуть м’якими. Розслабте їх, роблячи декілька усвідомлених вдихів та видихів.
 13. Пом’якшіть щелепу, можливо, трішки відпустивши нижню щелепу. Нехай ваше обличчя та м’язи будуть м’якими.
 14. Тоді скеруйте увагу на присутність усього вашого тіла. Зробіть ще один вдих. Слідкуйте за відчуттями, які є в тілі, дихайте.
 15. Коли вам буде зручно, завершуйте практику, делікатно розплющивши очі.

Підготувала, адаптувала Божик Софія, КПТ-інтерн.

Коментар