Майндфулнес на робочому місці

Дослідження HILDA Survey показало, що працівники, які протягом декількох років поспіль відчували невпевненість на роботі, мали труднощі в емоційній сфері, ставали менш доброзичливими та сумлінними (Wu, C.-H., Wang, Y., Parker, S. K., & Griffin, M. A., 2020). Це може змінити риси особистості, суттєво вплинути на якість життя та добробут.

Такі дослідження проводяться не вперше. Попередні дані показували, що збільшення автономії на робочому місці може позитивно вплинути на здатність людини справлятися з новими та непередбачуваними ситуаціями (Wu, C. and Griffin, M. and Parker, S., 2015) і навпаки, вимоглива та напружена робота може позначитися на працівниках більшою тривогою та менш сумлінним виконанням (Wu, C., Griffin, M. and Parker, S., 2016).

Знижена емоційна стабільність у наслідок хронічної невпевненості на робочому місці може стати причиною занепокоєння, напруженості, дратівливості та депресії. Як наслідок, працівники можуть зіткнутися із негараздами в особистому чи сімейному житті, а також у стосунках між колегами по роботі.

Доброзичливі люди легше йдуть на співпрацю, співчуття та допомогу іншим. Їм легше будувати гармонійні соціальні стосунки. Знижена доброзичливість або зговірливість може вплинути на те, як сприймають працівника на робочі чи вдома, особливо коли йдеться про командну роботу чи спільні активності.

Дослідження показують, що коли люди постійно турбуються про те, чи зможуть вони продовжувати працювати чи їм вдасться виконувати свої обов’язки, то, швидше за все, стають менш мотивованими докладати зусиль, ставити цілі та досягати їх. Тож збереження продуктивності та мотивації можуть бути великим викликом для багатьох менеджерів, як і для самих працівників.

Проте хороша новина полягає у тому, що ми можемо долати труднощі, які завдає відчуття невпевненості на робочому місці. Як рекомендують автори дослідження, перший крок починається із розпізнавання своїх сильних сторін та когнітивних патернів (того, як ми схильні мислити, особливо у скрутних обставинах), розвиток мислення, спрямованого на зростання та навчання, прийняття змін та можливостей, а також усвідомлення «підводних каменів», які є у кожній роботі. Щоб зміцнити себе на шляху до позитивних змін, корисними будуть практики усвідомлення, зокрема, майндфулнес.

Також важливо зосередитися на тому, що можна контролювати. За словами авторів, потрібно шукати рішення, а не зупинятися на проблемах. Будьте готові освоїти нові навички або взяти на себе нові завдання. Оскільки, за дослідженням (Koen, J., & Parker, S. K., 2020), особиста активність щодо кар’єрного питання, наприклад, складання плану самореалізації, розбудова мережі контактів для кар’єрних порад, розмова з однолітками та керівниками щодо майбутніх можливостей – допомагає впоратися із невпевненістю.

Остання рекомендація полягає у взаємопідтримці. Підтримка з боку колег, сім’ї та друзів у довгостроковій перспективі допомагає зміцнити стійкість та впевненість (Vivien K. G. Lim, 1996).

Коментар