Цінність добрих стосунків

Ми знаємо з досліджень, що вплив добрих стосунків має безліч переваг для психічного і фізичного здоров’я (Debra Umberson, and Jennifer Karas Montez, 2010; Alan R. Teo, HwaJung Choi, Marcia Valenstein, 2013; Douglas LaBier Ph.D., 2014; Melinda Smith, M.A., Robert Segal, M.A., Lawrence Robinson, and Jeanne Segal, Ph.D., 2019). Наприклад, розвивають нашу здатність співчувати іншим та доброзичливо сприймати себе, що має велике значення для плекання внутрішньої зрілості та відчуття самоцінності. На противагу цьому, самотність та ізоляція робить нас вразливими до негативних наслідків стресу, послаблює загальне відчуття щастя і задоволення життям.
Важливо пам’ятати, що немає ідеальних взаємин, проте є ключові ознаки, які можуть допомогти нам краще зрозуміти інгредієнти добрих стосунків. Спробуймо розглянути деякі з них.
Довіра. Наше відчуття довіри часто бере початок від наявності безпечної прив’язаності у дитинстві, тому якщо у вас не було або було дуже мало відчуття безпеки, стабільності, підтримки та турботи (фізичні і емоційні потреби дитини), це може вплинути на наше сприйняття та очікування від стосунків. Відповідно, у силу такого досвіду, деякі люди схильні більш пильно та насторожено ставитися до інших, мати переконання, що довіряти і будувати взаємини не варто, оскільки вони завжди призводять до болю і розчарування. Якщо ви маєте труднощі із встановленням довіри, це може бути доброю нагодою подбати про себе і звернутися за фаховою допомогою.
Довіра також залежить від того, як ми ставимося одне до одного. Коли ви спільно плекаєте надійне та турботливе ставлення, вам легше розвивати довірливі взаємини.
Відкритість та повага. Незважаючи на те, що кожна людина має різну здатність до саморозкриття і вона також може розвиватися та зростати у добрих стосунках, важливо відчувати, що вам не потрібно приховувати, хто ви є або набувати якихось інших рис, коли ви поруч з близькою людиною, або ви не можете спільно обговорювати труднощі чи конфлікти, які неминуче виникають у стосунках, через страх приниження, осуду чи відкинення.
Чуйність і доброзичливість. Можливість ділитися складними моментами, підбадьорювати, зауважувати зусилля чи старання одне одного додає наснаги і віри у власні можливості, особливо коли йдеться про виклики чи бажання якісних змін у своєму житті. Емпатійне і сердечне ставлення одне до одного допомагає нам ставати кращою версією самих себе.
Цінування часу, проведеного разом та окремо. Ознака, яка охоплює як цікавість та уважність до спільного часу, так і повагу до власного простору та плекання індивідуальної ідентичності або нашої зрілості. Це не означає відмежування чи нехтування, але контроль і розчинення у стосунках не веде до формування здорових взаємин. Нам всім потрібне місце і час для навчання, розвитку та можливості побути зі собою, своїми зацікавленнями або з іншими важливими для нас людьми.
Можливість висловити вдячність або вибачення. Вміння бути вдячним допомагає нам чутися щасливішим і помічати значущість тих, хто поруч, а просити вибачення – брати на себе відповідальність за негативний вплив, який мали наші слова чи поведінка на інших людей. Без вибачення не обійтися, якщо ви турбуєтеся про стосунки і хочете їх зберегти.
Водночас, у житті кожної людини є хтось, перед ким можна вибачитись і хтось, кого можна пробачити.
Підготувала Божик Софія, психолог, КПТ-консультант.

Коментар