Дихання – серце медитації

🌿Дихання займає центральне місце у практиці медитування. Це чи не найпотужніший спосіб заякоритися у поточному моменті. Тому одна з простих та ефективних порад для новачків у майндфулнесі звучить так: побудьте зі своїм диханням. Спостерігайте за ним протягом цілих двох або трьох хвилин впродовж дня.

🌿Існує декілька причин, чому дихання є таким важливим. По-перше, оскільки акцент медитацій не у релаксуванні чи зануренні у сон, для нас може бути корисним сфокусуватися на «рухомій цілі», якою стає наше дихання. По-друге, це допомагає нашій увазі не перевтомлюватися, тому що ми також переводимо її до нашого дихання, яке завжди присутнє у нашому тілі, хоча ми не завжди помічаємо цього.

🌿І, звісно, дихання має символічне значення – без дихання нема життя і дихання теж може вчити нас життю.
До прикладу, завдяки тому, що ми можемо затамовувати подих чи пришвидшувати ритм дихання, воно вчить, що є щось, що ми можемо контролювати, але водночас показує, що у цьому теж є певна міра. Ми не можемо завжди контролювати дихання, як не можемо контролювати все і завжди у своєму житті. Дихання вчить смирення. Речі або події також мають свій плин і це природно. Невідомість – така ж природна частина нашого життя, як і дихання, яке повертається у свій звичний потік.

🌿Це підводить до другої важливої речі, про яку нам нагадує дихання, – зміни присутні і можливі. Коли, до прикладу, ми налякані чи схвильовані, ми дихаємо уривчасто і збито, проте через деякий час наше дихання приходить у норму і до нас повертається спокій. Що би ми не переживали чи якими би не були обставини, вони минають.

🌿Якщо ми не завжди можемо впливати за зовнішні обставини, то можемо вибирати своє ставлення до них. У цьому теж допомагає дихання, бо воно впливає на наш емоційний фон. З досліджень ми знаємо, що декілька усвідомлених вдихів-видихів допомагають переключити нашу нервову систему із «симпатичної» на «парасимпатичну». Умовно кажучи, зійти з «реактивного» режиму на «проактивний», коли ми можемо зробити паузи, щоби вирішити, як діяти далі.

🌿Це викреслює іншу особливість дихання. Ми можемо використовувати його, щоб стишитися. Воно допомагає спостерігати за нашими емоціями, приєднатися і прийняти їх. Фокусуючи увагу на диханні, ми водночас заземляємося і маємо змогу «реєструвати», помічати емоції, а це часом дає добру паузу для прийняття більш зваженого рішення.

🌿Дихання наближає нас до єдності. Повітря всередині нас стає одним цілим із повітрям у світі, який довкола нас.

💙А що показує вам ваше дихання сьогодні?

Софія Божик

Коментар

Ваш e-mail не буде опубліковано.