Як плекати щастя?

Дослідження про щастя кажуть, що воно більшою мірою залежить від нашого внутрішнього налаштування, аніж визначається обставинами.

Соня Любомирскі, яка понад 20 років вивчає феномен щастя та є авторкою книжки «Психологія щастя» («The How of Happiness»), описує 12 шляхів запрошення щастя у наше життя. Коротко назвемо та розшифруємо їх.

1. Бути вдячним. Ця стежка охоплює вміння виражати вдячність людям, собі, Богу, подіям, моментам.
2. Розвивати оптимізм. Бачити світлу сторону навіть дуже складних викликів, з надією думати про своє майбутнє, звертати увагу на те, що вдається.
3. Не порівнювати себе з іншими та відслідковувати власні думки. Іноді ми не помічаємо, що «залипаємо» до своїх думок так, як до жуйки, а тим часом правда у тому, що думки – це не факти і не наші вчинки. Надмірне обдумування може завадити нам мудро і вільно сприймати свої думки, через що ми ризикуємо вірити у все, що вони нам транслюють.
4. Робити добрі справи. Незалежно від того чи це великий, чи маленький вчинок. Добрі слова, жести або навіть погляд теж є цінним.
5. Підтримувати і розвивати стосунки. Близькі, дружні, робочі чи просто бути привітними з іншими.
6. Мати добрі навички вирішування проблем та здорові способи подолання/відновлення після стресу. Концентрувати увагу на тому, що потрібно вирішити, робити це крок за кроком, за потреби радитися з кимось чи просити по допомогу або ділення досвідом, а також дбати про своє самопочуття, сон, харчування та ресурси (те, що дає натхнення і сили).
7. Навчитися прощати. Ми писали про це на сторінці, тож ви можете переглянути за потреби, але якщо коротко, то вибачення стосується як інших, так і себе.
8. Бути в режимі «тут-і-тепер» та вміти входити у стан «потоку». Це означає повертати свою увагу до поточного моменту, розвивати відкритість та цікавіть до процесу. Чи є у вас таке заняття, коли ви забуваєте про плин часу і, здається, що не чуєте зовнішній світ, можливо, навіть свої думки?
9. Смакувати життям. Простими речами, спогадами чи подіями, помічати красу у навколишньому світі, святкувати маленькі успіхи або перемоги.
10. Ставити перед собою цілі. Формувати їх так, щоб вони були автентичні для вас і відповідали вашим цінностям. Якщо ви з цим плутаєтеся, то нічого, – ми плануємо згодом написати про це більше.
11. Духовні практики. Це може бути молитва, медитація, розважання над тим, що справді важливо у житті, над своїми цінностями.
12. Турбота про фізичне здоров’я. Якщо вам не підходить спортзал, то ходьба, прогулянки, біг, танці, плавання тощо.

Тож пропонуємо подумати над тим, який крок вам би хотілось розвивати і плекати у своєму житті. Можна вибрати один чи декілька. Спробуйте написати свою програму щастя на основі цих пунктів.

Бажаємо вам натхнення!
Підготувала Божик Софія, психолог, КПТ-інтер.

Коментар