НАВЧИТИСЯ ЖИТИ ЗІ СВОЇМ ЧУДОВИСЬКОМ В ТУТ І ТЕПЕР

ACT – Acceptance and Commitment Therapy – Терапія зобов’язання та прийняття – поведінковий підхід «третьої хвилі», який базується на принципах розвитку усвідомленості (майндфулнес). Започаткована в 1986 році Стівом Хайєсом.

Довела свою ефективність при:

  • депресії;
  • обсесивно-компульсивному розладі;
  • хронічному стресі та професійному вигоранні;
  • хронічній втомі та хронічному болі;
  • тривожних розладах;
  • ПТСР;
  • залежностях;
  • анорексіі;
  • шизофренії.

Основні концепти АСТ надихають людей, які мають труднощі, шукати в собі сили, приймати свій досвід, який би він не був, і жити своє життя відповідно до своїх цінностей, а не витрачати свої ресурси на симптом чи боротьбу з цим симптомом. Згадати свої цінності і діяти (або не діяти) відповідно до них.

 

  1. Прийняття – а не боротьба чи втеча. Ми приймаємо свій досвід, наприклад, в нас є відчуття напруги і ми можемо наблизитися до неї. Усвідомити і прийняти свої відчуття, а також усвідомити та прийняти цілі своєї поведінки (наприклад, свого крику, переїдання) та іі наслідки. Найважливіше дивитися на контекст. Прийняття завжди пов’язане з цінностями. Ми не маємо приймати те, що ми не можемо прийняти. Проте ми можемо приймати те, що ми не можемо змінити

 

  1. Дистанціювання, відокремлення думки від поведінки. Зміна не змісту думки а ставлення до думки, ставлення до думки, як до феномена, а не факта.

 

  1. Контакт з теперішньою миттю – без минулого і майбутнього. Бути в контакті з внутрішнім досвідом (думки, емоції, тілесні відчуття) та зовнішнім досвідом (через наші сенсорні канали).

 

Деякі люди дуже прив’язані до свого я, своїх думок, облич, схем поведінки тощо. В АСТ ми вчимося плекати ширше сприйняття себе, вміння бачити свої схеми, думки, обличчя. Бо злиття зі своїми типовими схемами реакцій та дій звужує кількість поведінкових моделей, які допомагають нам адаптуватись в житті та бути щасливими.

 

Замість того, щоб боротися зі своїми «чудовиськами» – симптомами, психологи напрямку АСТ запрошують людину жити за її цінностями, робити те, що для неї є найдорожчим, цінним, корисним, незважаючи на проблеми і симптоми розладу.

 

Модель терапії – прийняття і зобов’язання, віра і дія. Починаємо з усвідомлення, а тоді ми можемо бути відкритими до наших емоцій і думок,  а потім – час діяти. Наприклад, людина хвилюється за будь-яку дрібницю і все намагається проконтролювати (навіть те, що ще не сталося), але при всіх негативних наслідках, є й позитивні – людина переконується, що «я контролюю в такий спосіб», «якщо я хвилююся, то я справлюся», і таким чином формуються замасковані під цінності переконання – «я обережний», «я вболіваю за все». Позитивні переконання і зниження тривоги як наслідки підкріплюють таку поведінку виснажливого контролю. Коли людина всередині своїх переживань – то  вона має дуже звужену увагу, зосереджена на своїх переживаннях і немає контакту зі собою і зі світом. В процесі АСТ акцент є не на боротьбі з симптомом і тривогою, а на інших сферах життя людини: «Яка є функція вашої поведінки?», «Які ваші цінності?», «Які ваші цілі?», «Як ви хочете жити?».

 

З перспективи АСТ ми не зосереджуємося на змісті тривожних думок, а досліджуємо функції думок, в яких контекстах і ситуаціях вони виникають. Ми звертаємо увагу на те, як працює думка. Чи допомагає вона одержати те, що важливо і чи вона дозволяє досягти якості життя відповідно до цінностей людини.

Жити зі своїм чудовиськом – це не боротись з ним, не втікати від нього і не ігнорувати. Це визнати його, прийняти і жити далі повноцінним життям. Метафорично – посадити його позаду себе до автівки чи запакувати до багажника і, знаючи про його присутність, впевнено кермувати, рухаючись уперед своєю життєвою дорогою.

Юлія Стадницька, КПТ-терапевтка, психологиня за напрямками схема-терапія, АСТ, майндфулнес

Коментар