Звернення за допомогою через соцмережі не обов’язково шкодить психічному здоров’ю, але й не допомагає. Проте соціальна взаємодія в реальному житті може позитивно впливати на психічне здоров’я людей, – йдеться у дослідженні Університету штату Мічиган.
Дослідники говорять, що соціальні медіа можуть полегшити людям взаємодію, але не забезпечити переваг над реальним спілкуванням: «Проблемне використання соцмереж пов’язане з депресією, тривожністю та соціальною ізоляцією, а наявність хорошої системи соціальної підтримки допомагає», – каже Дар Меші, доцент кафедри реклами та зв’язків з громадськістю. «Ми хотіли порівняти відмінності між реальною підтримкою та підтримкою, що надається через соціальні мережі, щоби побачити, чи може така підтримки мати сприятливі наслідки», – продовжує вчений.
Дослідження було опубліковано онлайн, 29 квітня, у журналі Addictive Behaviors. У висновках йшлося про те, що хоча підтримка через соцмережі не мала негативного впливу на психічне здоров’я, вона не вплинула на нього позитивно. «Тільки реальна соціальна підтримка була пов’язана з покращенням загального стану психічного здоров’я. Типова взаємодія в соцмережах обмежена. Ми теоретизуємо, що вона не допускає більш суттєвих зв’язків, які можуть знадобитися для надання підтримки, яка позитивно впливає на психічне здоров’я», – сказав Меші.
Дар Меші та Моган Еліторп, доцент кафедри комунікації в Університеті штату Делавер, а також співавтор дослідження, провели опитування серед 403 студентів університетів, щоб визначити, наскільки проблематичним було використання соцмереж та ступінь соціальної підтримки в їхньому реальному житті, та в соціальних мережах.
Використовуючи інформаційну систему PROMIS (Patient-reported Outcomes Measurement Information System), шкали для вимірювання депресії, тривоги та соціальної ізоляції, дослідники могли побачити, як використання соціальних мереж та соціальна підтримка пов’язані із психічним здоров’ям студентів.
Проблемне використання соціальних мереж не є розладом. Дослідники вказують на те, що існують подібності між симптомами людини, яка страждає через вживання речовин та людини, яка надмірно використовує соцемереж. У статті, як приклад, наводять ознаки синдрому відміни, дратівливість при неможливості використання соцмереж, надмірне бажання мати доступ або захоплення соцмережами. «Здається, чим більш надмірне використання соцмереж, тим менше соціальної підтримки отримує людина в реальному житті, що призводить до погіршення психічного здоров’я», – каже Еліторп.
Меші та Еліторп закликають людей, які занадто багато використовують соціальні мережі, по суті зловживають ними, звертатися за соціальною підтримкою до людей у реальному житті.
«Problematic social media use and social support received in real-life versus on social media: Associations with depression, anxiety and social isolation» by Dar Meshi, Morgan E. Ellithorpe, Addictive Behaviors, neurosciencenews.com
Переклала Божик Софія, клінічний психолог, КПТ-інтерн.