9 важливих якостей, які розвиває майндфулнес

У практиках майндфулнесу ми навчаємось плекати 9 важливих якостей ставлення до нашого повсякденного досвіду. Можливо, деякі з них будуть вам знайомі більше, а деякі дещо менше. Пропонуємо обрати одну чи декілька якостей, які би ви хотіли розвивати чи які просто зацікавили вас, і спробувати практикувати їх. Ви можете змінювати ці якості щотижня або відповідно до своїх відчуттів. Спробуйте зауважити, як змінюється ваше ставлення до себе і оточення, коли ви застосовуєте їх. Ми вболіваємо за вас і вчимося разом з вами.

1. Неосудливість. Часто ми автоматично класифікуємо свої думки, враження чи відчуття на «добрі», «погані» або «правильні», «неправильні». Якщо ми сприймаємо те, що відбується з нами тільки через скельця осуду чи маркування, то такі судження не дають нам побачити всю глибину і багатогранність свого досвіду.

2.Терпіння. Ми можемо застосовувати його не тільки до інших, але й до себе. Ця якість дає простір для нашого зросту, допомагає делікатніше відчути зв’язок зі собою або бути зі змінами, які ми переживаємо чи хочемо плекати у собі.

3. Розум новачка. Мабуть, одна з наших улюблених настанов. Вона про цікавість до процесу, про вміння помічати нюанси або особливості того, що дає нам поточний момент, навіть якщо стосується чогось звичного і рутинного. Певною мірою, це і про нашу креативність та винахідливість, бо «розум новачка» не стільки зосереджується на пошуку причини («чому»), скільки на уважності до «як» та «що» у нашому досвіді.

4. Довіра. Розвиток довіри є невід’ємною частиною зростання. Важко чутися вповні собою, якщо ми не довіряємо собі. Через довіру до себе ми плекаємо впевненість, що можемо впоратися із труднощами, які приходитимуть у наше життя.

5. Не пнутися або не старатися. Ми не намагаємо бути деінде, ніж там, де ми вже є, і переживати щось інше чи більше ніж те, що переживаємо «тут-і-тепер», бо цього – достатньо. Ми дозволяємо собі усвідомлювати досвід поточного моменту, без намагання досвідчити щось більше ніж те, що є зараз, у цій миті. Це нелегко, тому що ми часто стараємося досягнути чогось або щось зробити з нашим досвідом і почуттями, або відповідати очікуванням.

6. Прийняття. Це готовність і відкритість бачити речі такими, якими вони є. Ми зустрічаємося з реальним досвідом, не намагаючись його змінити. Прийняти – не означає бути пасивним, але, приймаючи, ми запрошуємо у свій досвід доброту та співчуття, і здобуваємо розуміння того, що насправді все змінюється і не є постійним, навіть щось неприємне.

7. Відпускання. Ми маємо схильність хапатися за почуття, враження і досвід, або навпаки – відштовхувати щось, що виглядає для нас недоречним, непотрібним або неприємним. Відпускати означає не захоплюватись ідеями про те, яким цей досвід мав би чи міг би бути, коли реальність показує нам, що це вже не так.

8. Щедрість. Ця настанова включає доброзичливе ставлення до себе та інших. Вона менше пов’язана із даруванням чогось матеріального, а більшою мірою означає нашу присутність та увагу до тих, хто поруч з нами. Бути щедрим – це плекати у собі стан доброти до себе і відчуття зв’язку з іншими.

9. Вдячність. Це спосіб захистити свій розум і серце від дошукування причин для нарікання і песимізму. Вдячність означає зустріти теперішній момент шанобливо і смиренно. Навіть коли справи йдуть не так добре, як ми планували чи сподівалися, ми можемо бути вдячні за те, що вчимося переживати їх.

Розвивати ці якості можна на курсі MBSR.

За Джоном Кабат-Зінном.
Переклала Божик Софія, клінічний психолог, КПТ-консультант.

Коментар