Емоційний інтелект (ЕІ) передбачає здатність розуміти емоції та керувати ними. Розвиток емоційного інтелекту сприяє тому, щоби ефективно впоратися зі стресовими ситуаціями, налагодити спілкування, співпереживати іншим, долати виклики та «розряджати» конфлікти. Оскільки він відіграє важливу роль у нашому соціальному, професійному та особистому житті, до нього прикута увага багатьох науковців та практиків. До прикладу, Деніел Готман, американський психолог, називає 5 основних компонентів, які допомагають розвивати та культивувати емоційний інтелект: самусвідомлення (яке також є частиною майндфулнесу), навички саморегуляції, мотивація, емпатія та соціальні навички. Розглянемо детальніше кожен елемент.
Самоусвідомлення – здатність розпізнавати та розуміти власні емоції, а також усвідомлення впливу своїх дій на оточення є важливим компонентом розвитку ЕІ. Щоб навчитися усвідомлювати свої емоції, нам потрібно спершу їх помічати, впізнавати і називати. Окрім цього, корисно розуміти взаємозв’язок та вплив емоцій та поведінки. Самосвідомість допомагає нам розпізнавати власні сили та обмеження, бути відкритими до нової інформації і досвіду, а також взаємодіяти з іншими. Це має вагоме значення, особливо на керівних посадах.
Є багато способів підвищити свою здатність до саморефлексії, зазначимо лише декілька: практикувати майндфулнес (зокрема, на програмі MBSR) і медитації, просити про конструктивний відгук та дбати про зворотній зв’язок, звертати увагу на свої думки та емоції (помічати їх), міркувати на своїм досвідом і його значенням для вас, вести щоденник, визначати цінності та цілі, навчатися новим навичкам, культивувати мислення, спрямоване на розвиток.
Розвиток навичок саморегуляції. Окрім усвідомлення власних емоцій, важливо вміти регулювати емоції та керувати ними. Саморегуляція не означає ігнорувати емоції або не виявляти їх, але почекати потрібного часу та місця, щоби висловити їх, вміти зняти «градус» емоцій у корисний спосіб, якщо вони переповнюють, висловлювати емоції так, щоби не зранювати себе та інших. Ця навичка допомагає краще вирішувати конфлікти або складні ситуації, приймати більш зважені рішення, бути гнучкими і адаптовуватися до змін.
Щоб розвивати навички саморегуляції можна: практикувати майндфулнес, формувати і плекати помічне мислення (до прикладу, дивитися на виклики як на можливості, приймати і толерувати невизначеність, пам’ятати про когнітивні фільтри), усвідомлювати, що у нас є вибір як реагувати, комунікувати про свої емоції та почуття, ділитися труднощами з близькими і плекати добрі стосунки, мати добрі коупінг-стратегії, тобто такі стратегії поведінки, які допомагають впоратися з викликами.
Мотивація є ще одним важливим компонентом ЕІ. Вона визначається не лише, або навіть не стільки зовнішніми винагордами (гроші, слава, визнання тощо), але і внутрішніми потребами, цінностями і цілями, які є базовані на тому, що нам важливо і справді має для нас значення. Мотивація допомагає нам бути зосередженими, проявляти ініціативу, здобувати досвід і розвиватися у напрямку досягнення своїх коротких та довготермінових цілей чи реалізації планів. Вона також впливає на якість та ефективність, з якою ми виконуємо те чи інше завдання.
Щоб допомогти собі залишатися мотивованими, можна спробувати: визначити власні цінності, святкувати досягнення або результати (не тільки значні успіхи, але і кроки, які ви робите для досягнення цілей), зосередитися на встановленні досяжних, невеликих цілей (можна скористатися технікою S.M.A.R.T.), вітати виклики (помірні виклики можуть зробити речі цікавими і спонукати нас до нестандартного, незвичного мислення, а коли виклики стають складними – просити про допомогу рідних чи фахівців).
Емпатія – це здатність розуміти, як почуваються інші, а також реагувати, враховуючи почуття чи стани іншої людини. Емпатія допомагає будувати стосунки з іншими, не лише особисті чи стосунки у родині, але й на роботі. Наприклад, Gallup, проводячи опитування щодо причин вигорання на роботі, зазначає, що відсутність підтримки та комунікації зі сторони керівництва, є одним з факторів професійного вигорання. Підтримка менеджера та спілкування забезпечують психологічний буфер, тому працівники знають, що навіть якщо щось піде не за планом чи не так, їхній менеджер надасть належну підтримку та розуміння. Працівники, які твердо погоджуються з тим, що вони відчувають підтримку свого керівництва, мають приблизно на 70% менше шансів регулярно переживати вигорання. І навпаки, недбайливий або конфліктний менеджмент залишає працівників з почуттям самотності, бажанням оборонятися та бути «напоготові», а також неінформованості.
Розвивати емпатію можна різними способами, тому також наведемо декілька: діліться власними почуттями, практикуйте уважне слухання при спілкуванні з іншими, спробуйте уявити себе на місці іншої людини без осуду чи критики, практикуйте медитації доброзичливості, зробіть щось безкорисливо (неважливо чи це буде великим і регулярним проектом, чи стосуватиметься геть незнайомих людей, – ви можете почати робити щось невеличне для рідних або друзів), дивіться мультфільми чи фільми, а також читайте художню літературу, мемуари чи біографії (приклад іншим може надихати і давати мужності на власні кроки).
Соціальні навички – це про вміння взаємодіяти з іншими. Вони допомагають будувати стосунки з іншими, розвивати розуміння себе та комунікувати про це навколишнім, а також поліпшити щоденну взаємодію та спілкування. В умовах робочого процесу, керівники отримують можливість будувати стосунки з працівниками, вирішувати конфлікти та складні робочі моменти, будувати атмосферу доброзичливості і сприяння. Важливими інгредієнтами соціальних навичок є, до прикладу, активне слухання, вербальне та невербальне спілкування, кооперація, взаємоповага до простору одне одного тощо.
Щоби розвивати соціальні навички можна спробувати: задавати відкриті питання (ті питання, які передбачають не лише відповідь «так», «ні»), практикувати зоровий контакт під час розмови, виявляти цікавість, тренуватися в активному слуханні, звертати увагу на мову свого тіла, а також на соціальні навички інших людей.
Підготувала та переклала Божик Софія, психолог, КПТ-інтерн.