Майндфулнес у питаннях та відповідях

У цьому дописі зібрано відповіді на найбільш поширені запитання щодо майндфулнесу. Можливо, серед них ви зустрінете чимало корисної інформації для себе. Тож запрошуємо до перегляду. Розібратися нам допомагають Сьюзан Вудс та колеги, а також власний досвід.

Чи може їзда на велосипеді або судівництво «зарахуватися» до медитування?

Звісно, ці активності можуть допомогти вам розслабитись і очистити розум, проте ви все ще займаєтеся чимось. Я справді вірю у те, що кожна людина на планеті повинна посидіти без поспіху кілька хвилин щодня, аби практикувати це вміння – просто бути.

Як мені знати, чи я насправді медитую?

Вважайте будь-яку практику медитації – медитацією, незважаючи на те, що з’являтиметься чи відбуватиметься у ті 15-20 хвилин вашої практики, під час якої ви маєте намір сидіти і дихати у мирі, спокої та тиші.

Чи є вимога сидіти нерухомо протягом всієї медитації?

Ні, якщо ви відчуваєте дискомфорт, то можете порухатися чи змінити позу так, щоб вам було зручно. Якщо у вас сверблячка, почухайтесь. Просто розслабтеся настільки, наскільки це можливо.

P.S. Ми рекомендуємо також спостерігати за цими відчуттями, спробувати подихати. Якщо вони не минають, то зробіть усвідомлений вибір відволіктися і нехай він буде частиною вашої практики. Також ви можете спробувати розвести для себе відчуття дискомфорту та імпульс до дії щось із ним зробити, а тоді поспостерігати чи щось зміниться, і що підсилює незручності – відчуття чи думки про це. Спробуйте серфити: зауважувати піднімання і спадання дискомфорту, ніби хвиль, навіть незначних змін. Сподіваємося, що зараз у вас є більше опцій.

Чи потрібно медитувати щодня в однаковий час?

Вплести медитацію у свою щоденну рутину об одній і тій де годині і плекати ставлення до медитування, як до звички – прекрасна ідея! Це дозволить вам не пропускати і не відкладати практики, а також дисциплінує. Проте існує запасний план: просто медитувати щодня тоді, коли у вашому графіку буде нагода.

Чи можу я медитувати лежачи?

Я рекомендую медитувати сидячи, оскільки якщо ви лежатимете, то це посилатиме сигнал вашому тілу пошвидше заснути.

P.S. Загалом, ви можете медитувати і так, і так. На нашому сайті є різні медитації, включно з медитаціями в русі! Однак, якщо ви дуже втомлені, ми також не рекомендуємо лежати медитуючи, тому що є велика ймовірність, що ви просто заснете. Релакснути у вас вийде, але це не буде майднфулнес.

Чи краще медитувати довше?

Дослідження показують, що медитації тривалістю у 15 хвилин мають багато переваг для ментального здоров’я людини. Звісно, ви можете медитувати і довше, проте 15 хвилин щоденних практик є достатньо добрим часовим проміжком для більшості людей.

Як я знатиму, коли завершаться 15 хвилин медитації?

Ви можете покласти біля себе годинник і час від часу поглядати на нього, або встановити будильник на телефоні із м’яким, негучним звуком.

P.S. На нашому сайті є медитації різної тривалості, в тому числі і 15-хвилинні, тож ви можете прослуховувати їх: https://fizis.net/audio-files/ Також ми рекомендуємо один з улюблених додатків Insight Timer, де ви можете обрати різні медитації та встановити свій приємний будильник.

Не можу зупинити потік думок! Як перестати думати?!

Це одна з найбільш поширених скарг та причин, чому люди перестають практикувати майндфулнес. Не зупиняйтесь! Дайте собі час. Дихайте, розслабтесь, зосередьте увагу на нейтральному – будьте спостерігачем думок, що з’являються, не занурюючись у зміст і не дискутуючи з ними. З часом ви помітите, що потік думок сповільнюється, а ваш розум стане спокійнішим.

Дискомфортно глибоко дихати! Починаю відчувати тривогу!

Більшість з них дихає поверхнево, тож спочатку глибоке дихання може здаватись чимось незвичним. Не засмучуйтесь і не облишайте глибоке дихання. Якщо відволікаєтесь, зробіть спершу лише декілька глибоких вдихів-видихів, а потім дихайте нормально, у своєму темпі.

Що робити, якщо мене відволікли під час медитування?

Тут немає строгих і чітких правил. Особисто я рекомендую 15-20 хвилин медитації без переривання. Проте якщо вас відволікли на коротку мить, просто знову поверніться до медитації і продовжуйте з того місця, на якому вас перервали.

Коли найкраще медитувати?

Час, коли найкраще медитувати, залежить від вашого розкладу та особистих вподобань. Якщо ви не «рання пташка», то медитації вранці можуть вам не підходити. Спробуйте знайти ту годину, яка буде краще пасувати вам.

Якщо я засну під час медитації?

Засинати під час медитування є досить поширеним явищем, особливо якщо ви новачок у цій справі. Завжди медитуйте сидячи, а якщо ви заснете, то вважайте, що вам необхідно відпочити. Просто продовжуйте. З практикою, ви отримаєте користь від глибокого та освіжаючого ефекту медитації без засинання.

А чи медитація корисна для дітей?

Медитація в цілому корисна для кожної людини, хоча є винятки.

Переклала, підготувала Божик Софія, КПТ-інтерн.

Коментар