📖 «Філософія самотності» (Ларс Свендсен)

  • У дослідженнях суб’єктивного благополуччя партнер (партнерка) і друзі мають значно більший вплив, ніж багатство і слава.
  • Існують еволюційні пояснення самотності, які підкреслюють, що ми розвинулися для життя в групах, разом з іншими. Безсумнівно, є добрі еволюційні причини для життя в групах: у такому разі людина має кращий захист від хижаків і спільно користується ресурсами. Проте можна також навести доречні еволюційні причини для пояснення того, чому людина не повинна належати до групи – тоді їй легше ховатися від хижаків, можна уникнути поділу ресурсів і вона не потребує боротися за місце в ієрархії групи. Ми бачимо також, що деякі види тісніше пов’язані в групах, наприклад, що примати шимпанзе – групові тварини значно більшою мірою, ніж орангутанги. Дивлячись крізь біологічні окуляри, можна завжди сказати, що для нас, людей, «природно» шукати соціальної спільноти, але це не означає, що бажання бути наодинці – «неприродне» або що бути дуже самотнім обов’язково має негативне значення. Це залежить від ставлення людини до свого становища.
  • Точаться дискусії щодо існування набору основних почуттів, тобто почуттів, які не набуті, а вроджені та які притаманні всім культурам. Така думка сама по собі не безпідставна, але існують розбіжності в тому, скільки таких основних почуттів має бути і які вони. Прийнято називати гнів, страх, радість, відразу і здивування, але вражає, скільки розбіжностей з’являється, коли йдеться про почуття, що належать до такого списку. Наприклад, огляд більше 14 списків «базових почуттів» показує, що немає жодного почуття, яке було б у всіх списках. Щобільше, важко провести чітке розмежування між біологічними, психологічними і соціальними аспектами почуттів. Кожне почуття, очевидно, має біологічну основу, але почуття також формуються під впливом як індивідуального досвіду, так і соціальних норм. Кожне почуття має еволюційну, соціальну й особисту історію, і для того щоб його зрозуміти, потрібно враховувати всі три компоненти.

Коментар