Ви коли-небуть пробували виправити постійну нестачу енергії збільшуючи години сну, просте, натомість, відчували себе ще більше виснаженими? Якщо це про вас, то ось секрет: сон та відпочинок – це не одне і те ж, хоча багато хто з нас плутає це.
Ми думаємо, що відпочити можна лише за рахунок сну, але насправді ми втрачаємо інші різновиди відпочинку, які нам вкрай потрібні. Часом нам здається, що відмовитися від відпочинку є цілком справедливою платою, якщо ми хочемо збільшити свою продуктивність, успішність чи досягнення, проте у довгостроковій перспективі ми ризикуємо бути хронічно втомленими та вигорілими людьми. Ми страждаємо від дефіциту відпочинку, тому що не розуміємо справжньої сили відпочинку, про це зазначає лікарка та докторка медичних наук Сандра Далтон-Сміт.
Вона стверджує, що відпочинок повинен дорівнювати відновленню в семи ключових сферах нашого життя, тому, разом із докторкою, розглянемо кожен.
Перший тип відпочинку, який нам потрібен, – це фізичний відпочинок, який може бути пасивним або активним. Пасивний фізичний відпочинок включає сон та дрімання, тоді як активний – означає відновлювальні заходи, так як йога, розтяжка, масажна терапія тощо. Вони допомагають поліпшити кровообіг і гнучкість тіла.
Другий вид відпочинку – це розумовий відпочинок. Чи знаєте ви того колегу, або впізнаєте себе, який щодня починає роботу з величезної гальби кави? Він або вона часто може бути дратівливим, забудькуватим і йому чи їй важко концентруватися на роботі. Коли він/вона лягає спати, то часто намагається вимкнути свій мозок, оскільки розмови, зібрати за день, заповнюють думки. І, незважаючи на сон у 7-8 годин, він чи вона прокидається, відчуваючи, ніби ніколи не лягав/лягала спати. У такої людини дефіцит розумового або психічного відпочинку. Хороша новина в тому, що вам не потрібно кидати роботу або їхати у відпустку, щоб це виправити. Виділіть для себе короткі перерви, які відбуватимуться кожні дві години протягом робочого дня. Ці перерви можуть нагадати вам потребу сповільнитися. Ви також можете тривати блокнот біля ліжка, щоб записати будь-які настирливі думки, які не дозволяють вам спати. До слова, вечірні або короткі медитації під час робочого дня, включно з неформальними практиками, також будуть корисні.
Ще один тип відпочинку, це сенсорний відпочинок. Яскраве світло, екрани комп’ютерів, фоновий шум і численні розмови – незалежно від того, чи вони в офісі чи по телефону, можуть перенапружувати наші сенсорні системи. Цьому можна дати раду, роблячи щось таке просте, як заплющення очей на хвилину посеред дня, а також навмисне відключення від електроніки наприкінці кожного дня. Ми пам’ятаємо, що для доброї гігієни сну потрібно відкласти екрани планшетів чи телефону щонайменше за годину до сну.
Четвертий вид – це творчий відпочинок. Цей тип відпочинку особливо важливий для тих, хто повинен вирішувати проблеми або обмірковувати нові ідеї. Творчий відпочинок пробуджує трепет і подив всередині кожного з нас. Якщо дозволити собі насолодитися красою природи – навіть у місцевому парку чи на задньому дворі, – це творчий відпочинок. Це також і насолода мистецтвом. Ви можете оформити своє робоче місце на місце натхнення, додаючи зображення місць, які ви любите, або витвори мистецтва, якими захоплюєтесь.
Емоційний відпочинок є не менш важливим для нас. Це означає мати час і простір для висловлення своїх почуттів і не намагатися задовольнити очікування інших, особливо на шкоду своїм ресурсам.
Якщо вам потрібен емоційний відпочинок, можливо, у вас також є дефіцит соціального відпочинку. Дефіцит зазвичай спричиняє те, що нам буває важко розрізнити ті стосунки, які наповнюють, від тих, які виснажують. Щоб відчути більше соціального відпочинку, оточіть себе людьми, які підтримують та живлять вас. Навіть якщо ваші взаємодії повинні відбуватися віртуально, ви можете взяти участь у них повніше, увімкнувши камеру та зосередившись на тому, з ким розмовляєте. Мати змогу перевести подих наодинці, щоб відновитися, теж може бути різновидом відпочинку.
Останній тип відпочинку – це духовний відпочинок, який полягає у здатності відчути почуття приналежності, любові, прийняття та сенсу. Щоб отримати це, займіться чимось, що є більшим ніж ви, і додайте молитви, медитації, волонтерство чи участь у громаді у свій режим.
Переклала Божик Софія, психолог, КПТ-інтерн.