Процес психологічного благополуччя – це поєднання задоволеності життям в цілому і можливості впоратися із щоденними завданнями та викликами, розвиватися та реалізовувати свої здібності.
Цікаво, що за дослідженнями, відсутність стресу не є гарантуванням доброго психологічного благополуччя, проте, водночас, задоволення базових потреб, як, до прикладу, фізична безпека, наявність достатньої кількості їжі та комфортних умов проживання впливають на емоційне здоров’я людини.
На сьогодні ми знаємо, що люди із високим рівнем психологічного благополуччя мають кращий стан здоров’я, менше соціальних проблем, більшу опірність труднощам та негараздам.
Тож пропонуємо декілька простих навичок, які стануть у нагоді для плекання вашого психологічного благополуччя. Важливо, щоби ви практикували їх усвідомлено, зауважували що і як вам відгукується, коли ви втілюєте одну із цих невеличких вправ.
Практикуйте маленькі добрі вчинки. Суть не в тому, щоб вони були значними і великими, а в тому, щоб вони були регулярними. Навіть найменший приємний жест може зробити ваш і чийсь день трішки світлішим і добрішим. Наприклад, усвідомлено подякуйте комусь, притримайте комусь двері, зробіть щирий комплімент або зауважте сильні сторони свого співрозмовника, коли матимете з ним/з нею розмову. Спробуйте також засмакувати ці моменти, відчути їх.
Згадуйте щасливі і радісні моменти. Усвідомлення добрих речей, які відбувалися з вами і згадування людей, які допомагали або з якими ви будували ці спогади разом, є гарним нагадуванням про повноту і різноманітність досвіду, яке дає нам життя, навіть за складних обставин.
Розпізнайте свої сильні сторони. Спробуйте нагадувати собі, що вам добре вдається, які ваші цінності і що вони говорять вам про вас. Можливо, згадайте ті риси характеру або здібності, які допомагають вам плекати стосунки, реалізовувати себе у професії чи у спільноті, і загалом плекати змістовне, плідне життя. Якщо вам складно, то пригадайте або спитайте, що про вас думають ваші рідні і близькі, яким ми довіряєте і маєте добрі стосунки, що вони думають про вас та якою людиною вважають. Можливо, загадайте моменти, коли ви підтримували когось чи допомагали. Як ви чулися? Що ваші вчинки у ті моменти говорять про вас?
Розвивайте доброзичливе ставлення до себе. Замість критики та осуду, спробуйте ставитися до себе так, як до свого кращого друга чи подруги. Те, як ви говорите про себе і своє життя – певною мірою є способом творення власної історії. Слова, які ви використовуєте для опису себе, своєї роботи, своїх захоплень, умінь чи здібностей, утворюють рамки того, як ви сприймаєте себе та ставитеся до життя, яке створюєте.
Виражайте вдячність. Крізь вдячність ваше серце б’ється в унісон із серцем цілого світу. Нам подобається думати про вдячність, як про спосіб життя або принаймні доброго і уважного помічника, який допомагає повніше прожити свій день. А це значить, що можна відчувати і виражати вдячність навіть за маленькі речі. Наприклад, ви можете бути вдячними за красу заходу сонця, за відчуття вітру або сонця на обличчі, за смачну каву або чай, зустріч з другом, добре слово чи лагідний погляд від близьких людей, або більші речі, якщо вони є у вашому теперішньому досвіді.
Спробуйте трішки більше інвестувати в досвід, а не в речі. Дослідження показують, що люди почуваються щасливішими, коли витрачають кошти на щось, що приносить їм враження. Можливо, пригостіть друга чи подругу кавою, запишіться на курс чи відвідайте подію, яка буде відображати ваше хобі або професійне зацікавлення. Можливо, заощаджуйте кошти або скеровуйте їх на втілення довгострокових планів. Коли ми інвестуємо у досвід, то здобуваєте не лише добрі спогади або враження, відкриваємо для себе нові можливості, але маємо чим поділитися із нашим оточенням.
Плекайте здорові стосунки. Ми писали про цінність добрих стосунків, хочемо лише додати, що взаємини, наповнені довірою, повагою, доброзичливістю, уважністю та чуйністю є важливим елементом у розвитку психологічного добробуту. А дослідження показують, що фізичний дотик, наприклад, обійми близьких або друзів, здатні зменшити відчуття стресу.
Практикуйте майндфулнес. Уважність та усвідомленість, які розвивають медитації, можуть допомогти вам краще переносити стрес та справлятися із життєвими викликами, а також розуміти свої емоції та реакції. Через майндфулнес практики ми вчилося розвивати доброзичливість до себе, проявляти прийняття та турбуватися про свої потреби.
І, звісно, піклуйтеся до добрий сон, фізичну активність та корисне харчування.
Підготувала Божик Софія, клінічний психолог, КПТ-консультант.
Підготувала Божик Софія, клінічний психолог, КПТ-консультант.