Коли люди краще приймають рішення?

Згідно з новим дослідженням, опублікованим у Journal of Neuroscience, люди краще навчаються та приймають рішення, коли намагаються уникнути шкоди для інших.

Люди часто є більш вмотивовані, коли йдеться про власний інтерес. В ході одного експерименту, наприклад, учасники вивчали правила гри швидше, коли могли отримати за це кошти, на відміну від іншої групи, якій не платили. Однак ця закономірність змінюється, коли йдеться про можливу фізичну шкоду чи біль.

Ленгерсдорф та ін. досліджували наскільки ефективно люди вчаться уникати шкоди для себе та інших. Перебуваючи у фМРТ сканері, учасники грали у гру з ураженням електричного струму. Вони мали вибрати між двома опціями: можливістю нанести неболісний електричний удар або навпаки, спричинити біль іншому часнику. В ході експерименту вчені виявили, що учасники обирали частіше вибирали «больову» опцію для себе, аніж для інших. Результати пояснили підвищеною чутливістю до значення чи цінності одного вибору над іншим.

Люди, які найбільше прагнули уникнути болю, який могли завдати іншим, показали підвищену активацію у вентромедіальній префронтальній корі (VMPFC), області мозку, яка оцінює рішення. Також цей вибір був пов’язаний із синхронізованою діяльністю між VMPFC та скронево-тім’яною часткою, яка допомагає оцінити емоційні стани інших людей.

Це означає, що процес навчання та прийняття рішень, які стосуються інших, проходить у тісній співпраці між цією «системою оцінювання» з однієї сторони, та, з іншої, соціальним мозком людини.

Calli McMurray – SfN, 2020.

Переклала Божик Софія, клінічний психолог, КПТ-інтерн.

Коментар